BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Shëndeti

A ju ka ndodhur ndonjëherë që trupi përnjëherë të kërcejë derisa jeni në gjumë të thellë? Ekspertët kanë gjetur 'problemin'

A ju ka ndodhur  ndonjëherë që trupi përnjëherë

Përfundimisht e kanë shpjeguar shkencëtarët se çfarë ndodh në të vërtetë. Ndonjëherë në gjumë ju duket që bini nga ndonjë lartësi e madhe.

Njerëzit në mënyra të ndryshme kanë provuar ta shpjegojnë atë ndjenjë. Të gjithë e kemi përjetuar këtë në mënyrën tjetër.

Me siguri ndonjëherë ju ka ndodhur që të flini dhe kur ju duket që keni pasur gjumin më të mirë në jetë, trupi juaj befasisht kërcen dhe ju zgjoheni.

Ja se çfarë ndodh në të vërtetë:

Shkencëtarët përfundimisht kanë shpjeguar këtë dukuri e cila në të vërtetë është gjë e zakonshme.

Ndonjëherë mund të ndiheni sikur bini nga një lartësi e madhe. Njerëzit në mënyra të ndryshme kanë provuar ta shpjegojnë atë ndjenjë. Të gjithë e kemi përjetuar këtë në mënyrën tjetër.

Para së gjithash, ekspertët besojnë që ekzistojnë disa ndikime të jashtme të cilat mund të shtojnë probabilitetin për trembje, siç janë kafeina dhe duhani.

Është rekomanduar që të mos pimë kafe disa orë para se të shkojmë në krevat për të fjetur gjumë, sepse do të mund të shtonim shanset për këtë dukuri.

Disa stimulanse dhe mungesa e gjumit gjithashtu mund të jenë shkaktarë. Trembja në gjumë zakonisht ndodh kur dikush fle shpejt, më së shpeshti nga lodhja.

Në fazat e para të gjumit rrahjet e zemrës suaj dhe frymëmarrja ngadalësohen.

Ndonjëherë, kur dikush vërtet është i lodhur, truri vazhdon nëpër këto faza të gjumit tepër shpejt dhe kjo e huton. Atëherë trupi shpejt reagon me kimikalet të cilat shkaktojnë zgjimin e përnjëhershëm.