BREAKING NEWS

Përditësimi zyrtar/ Rritet sërish numri i të prekurve me Covid-19, Ministria zbulon shifrat e 24 orëve të fundit

Përditësimi zyrtar/ Rritet sërish numri i të prekurve me
x

Shëndeti

A mund të sëmuremi nëse dikush kollitet pranë nesh? Një kollë e vetme mund të lëshojë në ajër... kujdes, e rëndë se çndodh pastaj

A mund të sëmuremi nëse dikush kollitet pranë nesh? Një

Nj koll e vetme mund t lshoj n ajr minimalisht 3000 strkla me gjurm virusi apo bakteresh me nj shpejtsi prej 80 km n or. Ato bien tek njerzit prreth, n rrobat e tyre, n siprfaqet e afrta dhe n ajr duke arritur n 6 metra distanc. N rastin e tshtims, strklat mund t arrijn deri n 8 metra distanc.

Ato qndrojn n ajr rreth 10 minuta duke patur mjaftueshm koh q t arrijn n rrugt e frymmarrjes t njerzve t tjer. Ekspertt shpjegojn se virusi mund t zgjas deri n 2 or tek materialet e metalit apo bakrit. Ndrsa n materiale t tjera si plastika apo kartoni mund t zgjas shum m shum deri n 9 dit.

A Mund T Smuremi Nse Dikush Kollitet Pran Nesh?
Gjasat e infeksionit varen nga tre faktor:
Kohzgjatja e ekspozimit, pra sasia e strklave q jan futur n rrugt e frymmarrjes
Infeksioni i mundshm tek personi q kollitet
Imuniteti juaj.

Gjasat jan q njerzit t jen t infektuar por t mos ken simptoma dhe ksisoj t infektojn t tjert nj dit para simptomave dhe deri n 7 dit pas shrimit.

Si T Mbrohemi?
N t gjith kt situat mjekt dhe ekspertt kshillojn q t bni kujdes me higjenn. Nse i pastroni vazhdimisht siprfaqet ku ndodheni me alkool dhe i dezinfektoni ato mir ather virusi do t aktivizohet. Kshtu mundsia e prekjes dhe e marrjes s ktij virusi sht shum e paktt. Gjithnj kini parasysh q t pastroni veanrisht siprfaqet e plastiks dhe kartonit para se ti prekni apo fusni n shtpi.

Lani duart, dezinfektoni telefonin dhe do gj tjetr q prekni gjat dits. Sigurohuni q pastruesit tuaj t ken m shum se 60% alkool, n mnyr q t mund t japin efekt mbi virusin COVID-19. Kur dilni n rrug, mbulojeni hundn dhe gojn me shami ose mask pr t penguar thithjen e strklave nga rrugt e frymmarrjes. Nse dikush n shtpin tuaj kollitet apo tshtin, gjasat jan shum t larta q strklat t futen n rrugt e frymmarrjes. Qndroni larg turmave dhe shmangni kontaktet me njerzit e smur. Nse vreni q dikush do t kollitet n drejtimin tuaj, kthehuni n an t kundrt q t pengoni sa m shum ekspozimin./ AgroWeb