BREAKING NEWS

Mbyti të atin në kanal, arrestohet autorin në Lushnje

Mbyti të atin në kanal, arrestohet autorin në Lushnje
x
BREAKING NEWS

Tronditëse/ Krim brenda familjes, djali vret babain

Tronditëse/ Krim brenda familjes, djali vret babain
x
BREAKING NEWS

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me paralajmërimin e frikshëm: Mund të ketë përplasje. Ka informacion se.../ Noka: Si kurrë më parë

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x

Shëndeti

Çaji blu nga lulet e bizeleve/ Plot vlera për shëndetin

Çaji blu nga lulet e bizeleve/ Plot vlera për shëndetin

Çaji që përgatitet me lulet e bizeleve, ose siç njihet ndryshe çaji blu, është një pije bimore shumë e njohur në Tajlandë.

Ky çaj është jashtëzakonisht i lehtë për t’u përgatitur, pasi përmban vetëm dy përbërës dhe është gati në më pak se 10 minuta.

Ju mund ta konsumoni të nxehtë ose të ftohtë dhe t’i shtoni më shumë shije me pak mjaltë dhe pakëz limon.

Megjithatë, shumica e njerëzve preferojnë ta pijnë të ftohtë, duke i shtuar edhe pak akull.

Kështu do të keni një pije freskuese edhe gjatë ditëve të ngrohta, e cila ju fal gjithashtu edhe shumë vlera ushqyese.

Ky çaj ndihmon shëndetin e syve ka veti antinflamatore, ndihmon trurin dhe tretjen.

Lexoni recetën që AgroWeb.org sjell sot për ju, dhe do ta kuptoni pse ky çaj lulesh është kaq i mrekullueshëm.

Përbërësit
¼ filxhan me lule bizelesh të thata

Mund të shtoni sipas dëshirës edhe:

Përgatitja
Zieni fillimisht dy gota ujë dhe më pas shtoni edhe lulet e thara të bizeleve.

Përziejini me një lugë dhe me pjesën e pasme të lugës shtypini lulet derisa ngjyra e çajit të bëhet mjaft e errët.

Kullojeni çajin me një sitë dhe hidhni lulet.

Shtoni mjaltë dhe pak lëng limoni nëse dëshironi.

Mbushni dy gota me akull dhe hidhni në to çajin tuaj blu.

Këshilla
Ju mund të përdorni lule bizelesh të freskëta ose të thata.

Nëse dëshironi që ngjyra të jetë e fortë, lërini lulet të qëndrojnë në ujë të nxehtë për disa minuta.

Pija mund të ruhet në frigorifer për 2-3 ditë./ Agroweb