BREAKING NEWS

Miratohet nisma e opozitës parlamentare: Hapen listat dhe ndalohen koalicionet parazgjedhore. Zbardhen emrat e deputetëve që votuan pro

Miratohet nisma e opozitës parlamentare: Hapen listat dhe ndalohen
x

Shëndeti

Ajo humbi 89 kg në 18 muaj duke ndryshuar vetëm një gjë në dietën e saj

Ajo humbi 89 kg në 18 muaj duke ndryshuar vetëm një gjë

Obeziteti njihet si një nga sëmundjet më të rënda deri më sot, ,shkruan parrotlla.net. Artikulli në vazhdim do të zbulojë historinë e vërtetë të një gruaje obeze, e cila kishte më shumë se 150 kg duke i fituar ato gjatë shtatëzanisë për shkak të ushqyerjes pa kontroll.

Një ndryshim i vetëm në dietën e saj e bëri këtë grua që të humbiste 89 kg në një periudhë të shkurtër. Gjerësisht,gjendja e saj eskaloi sa që mjekët e këshilluan atë që të hajë sa më pak duke i thënë që nuk mund të jetojë edhe shumë vite.

Kur arriti në këtë pikë ajo vendosi që të kujdeset për shëndetin e saj, në mënyrë që të shpëtojë jetën e saj. Ajo ndaloi të hajë të gjitha llojet e ushqimit që përmbajnë karbohidrate dhe filloi të konsumojë ushqim të shëndetshëm dhe duke bërë ushtrime kardio 3 herë në javë.

Duke iu shmangur ushqimeve të pasura me karbohidrate,për vetëm 18 muaj,kjo grua arriti të humbasë 89 kg. Çdo ditë, ajo hëngri sipas planit në dietën e mëposhtme:

-Mëngjes

dy vezë.

kërpudha.

domate.

-Drekë

patate të ziera ose të pjekura. 1 copë bukë thekre. sallata të freskëta jeshile (brokoli, lakër, tranguj, marule, etj). peshk të pjekur ose biftek pule.

– Darkë

Shpageta ose makarona me djathë me yndyrë të ulët dhe salcë domatesh,sallata të freskëta jeshile.

Pas një viti e gjysmë, kjo grua ka arritur qëllimin e saj. Asaj iu dha edhe titulli “Gruaja e vitit” nga qendra Shëndoshje. Aktualisht, për shkak të ndryshimeve në regjimin e saj, kjo grua është duke udhëhequr një jetë të shëndetshme dhe të lumtur dhe është në një formë të përsosur trupore.