BREAKING NEWS

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron jetë e mitura

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron
x
BREAKING NEWS

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora: Asgjë nuk mund të na ndalojë

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora:
x
BREAKING NEWS

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush
x
BREAKING NEWS

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin, paralajmëron momentin e shumëpritur nga shqiptarët: Është koha që kërkon shpagimin moral ndaj gjithkujt që...

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin,
x
BREAKING NEWS

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet emocionuese dhe jep mesazhin e FUQISHËM

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej drejt Tiranës, reagon Policia

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej
x
BREAKING NEWS

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i njohur plas ‘bombën’ për Presidentin: Ja si Ilir Meta vidhte lekët me thasë!

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i
x
BREAKING NEWS

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër kthesë, kamerat e sigurisë rrëzojnë truprojën dhe zbulojnë të vërtetën, hidhet dritë mbi atë çfarë ndodhi në orët e vona

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër
x

Shëndeti

Analiza e gjakut që zbulon 50 lloje të kancerit para shfaqjes së simptomave

Analiza e gjakut që zbulon 50 lloje të kancerit para shfaqjes së

Shërbimi Kombëtar Britanik i Shëndetit (NHS) fillon sot provën më të madhe në botë të testit të gjakut, "Galleri të Grail Inc", i cili mund të përdoret për të zbuluar më shumë se 50 lloje kanceri para shfaqjes së simptomave.

Testi Galleri analizon  ADN -në në gjakun e një pacienti për të përcaktuar nëse të dhënat e tij vijnë nga qeliza kancerogjene.

Diagnoza e hershme e kancerit çon në një rritje të konsiderueshme të normave të mbijetesës.

NHS ka thënë se dëshiron të rekrutojë 140,000 vullnetarë në Mbretërinë e Bashkuar për të testuar se sa mirë po performon testi.

Gjysma e pjesëmarrësve do të testojnë mostrën e gjakut menjëherë me testin Galleri.

"Ne duhet të studiojmë testin Galleri me kujdes për të parë nëse mund të zvogëlojë ndjeshëm numrin e kancerave të diagnostikuar në një fazë të avancuar," tha Peter Sassieni, një profesor i parandalimit të kancerit në King's College London.

"Testi mund të ndryshojë rregullat e lojës në zbulimin e hershëm të kancerit," shtoi ai.

Kanceri i mushkërive, zorrëve, prostatës dhe gjirit përbëjnë 45% të vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar, sipas NHS.