Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ata pijnë një gotë me ujë esëll që në mëngjes, ajo që u ndodh gjatë ditës është fantastike

Postuar: 11/09/2018 - 19:28

75 përqind e muskujve përbëhen nga uji. Trupi varet nga uji që të mbijetojë. Ekspertët rekomandojnë që ta pini ujin sapo të hapni sytë.

Sipas tyre, gjatë gjumit, trupi dehidratohet ndaj uji duhet pirë që në mëngjes. A jeni zgjuar ndonjëherë dhe jeni ndjerë të etur dhe të dehidratuar? Kjo ka ndodhur sepse trupi nuk ka marrë asnjë lëng për të paktën 8 orë.

5 arsyet pse duhet të pini ujë që në mëngjes:

Do hidratoheni

Trupi dehidratohet pas shtatë ose tetë orësh gjumë.
Nëse pini ujë sapo të zgjoheni do të rrisë nivelin e oksigjenit në organizëm.
Për më tepër, uji ndihmon muskujt dhe qelizat e gjakut.

Metabolizmi do të përmirësohet
Pirja e të paktën një gote të madhe me ujë në mëngjes mund të përmirësojë metabolizmin me të paktën 24 përqind. Një gjë e tillë do ju vijë në ndihmë për mbajtjen e një peshe të mirë trupore.

Trupi do të pastrohet nga toksinat
Kur pini ujë në mëngjes përpara se të ushqeheni, do të pastroni zorrën e trashë dhe do të përshpejtoni përthithjen e ushqyesve. Për më tepër, veshkat do të funksionojnë më mirë nëse trupi furnizohet me lëngje.

76 % e indeve e trurit përmbajnë ujë
Kur jeni të dehidratuar, është njësoj sikur truri të mos ketë ushqim. Kështu, ju do të ndiheni të lodhur, të drobitur, do të keni dhimbje koke dhe luhatje humori.

Do të ndiheni më të ngopur
Uji mbush stomakun. Nëse pini ujë përpara se të hani ushqim, nuk do ta teproni dhe do të ndiheni më të ngopur. Pirja e ujit në mëngjes do ju bëjë të ndiheni të ngopur deri në drekë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 09:21

Të gjithë kanë pozicionin e pëlqyer për të fjetur, mirëpo janë disa pozicione më të preferuar e disa të tjera më të dëmshme për shëndetin tuaj.

Postuar: 22/11/2018 - 08:51

Gjethet e mentës konsiderohen si një barishte aromatike për pije të caktuara ose për qetësimin e

Postuar: 22/11/2018 - 07:35

Mjekët këshillojnë të gjitha nënat shtatzënë, që fëmijën e tyre ta lindin natyralist dhe jo me pr

Postuar: 22/11/2018 - 07:33

Depozitat e tepërta të yndyrës mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj të përgjithshëm. 

Postuar: 21/11/2018 - 18:27

Për ata që konsumojnë mish duhet të rimendojnë ushqimet e dietës së tyre.

Postuar: 21/11/2018 - 18:19

Çaji ose lëngu i  qepës përgatitet nga lëkurat dhe qepës.

Postuar: 21/11/2018 - 17:35

Në qoftë se bëni pjesë në radhët e njerëzve që e përdorin uthullën e mollës vetëm në sallatë apo