BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Shëndeti

Banania është shumë më e shëndetshme nga sa e mendoni, këto janë të mirat që përfitoni

Banania është shumë më e shëndetshme nga sa e mendoni,

Banania është një nga frutat më të njohur dhe zakonisht zgjedhja e parë e një personi që vendos të ndjekë një dietë të shëndetshme, pasi është e shijshme, e lirë dhe lehtësisht e disponueshme.

Sipas healthline.com, bananet përmbajnë shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin dhe rekomandohen edhe për ata që nuk ndjekin një dietë specifike. Për shembull, ato mund të përfitojnë humbje peshe, tretje dhe shëndet të zemrës.

Një banane ka rreth 112 kalori dhe përbëhet pothuajse ekskluzivisht nga ujë dhe karbohidrate, ndërsa përmban pak proteina dhe pa yndyrë. Bananet janë të pasura me fibra dhe këto mund të zvogëlojnë nivelin e sheqerit në gjak. Për më tepër, ato mund të ndihmojnë në rregullimin e oreksit duke ngadalësuar zbrazjen e stomakut.

Megjithatë, ata duhet të konsumohen në moderim nga njerëzit me diabet. Bananet, veçanërisht ato të papjekura, kanë një efekt të dobishëm në sistemin tretës, për shkak të prebiotikëve, të cilët bëhen ushqim për bakteret e dobishme në zorrë.

Banania nuk ndihmon drejtpërdrejt në humbjen e peshës, por në mënyrë indirekte mund të luajë një rol të rëndësishëm. Konkretisht, është e ulët në kalori dhe ngopëse, ndërsa ekspertët theksojnë se ngrënia e më shumë fibrave nga perimet dhe frutat është lidhur në mënyrë të përsëritur me më pak peshë trupore dhe humbje peshe.

Kaliumi është jetik për shëndetin e zemrës, veçanërisht për menaxhimin e presionit të gjakut. Pra, bananet janë një burim i shkëlqyer, ndërsa një dietë e pasur me kalium mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

Për më tepër, sipas hulumtimeve të kaluara dhe studimeve të kafshëve, njerëzit që konsumojnë mjaftueshëm kalium kanë deri në 27% rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Frutat dhe perimet janë burime të shkëlqyera të antioksidantëve dietikë, dhe bananet nuk bëjnë përjashtim. Ato përmbajnë disa lloje të antioksidantëve të fuqishëm, duke përfshirë flavonoidet dhe amina

Këta antioksidantë janë të lidhur me shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve degjenerative. Fibrat në banane mund të ndihmojnë në uljen e oreksit duke shtuar masë në traktin tretës dhe duke ngadalësuar tretjen. Rezistenca ndaj insulinës është një faktor rreziku kryesor për shumë sëmundje kronike, përfshirë diabetin e tipit 2.

Disa studime tregojnë se konsumimi i rregullt i bananes mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës. Kjo mund ta bëjë trupin më të përgjegjshëm ndaj këtij hormoni që rregullon sheqerin në gjak.

Kaliumi është jetik për funksionin e shëndetshëm të veshkave dhe rregullimin e presionit të gjakut, bananet mund të jenë veçanërisht të dobishme kur bëhet fjalë për ruajtjen e shëndetit të veshkave.

Banania është cilësuar si ushqimi perfekt për atletët, sepse karbohidratet që përmban treten lehtësisht, ndërsa kaliumi dhe magnezi veprojnë si elektrolite. Konsumimi i tij pas stërvitjes mund të zvogëlojë ngërçet e muskujve dhe dhimbjet që lidhen me aktivitetin

Fakti që banania është e lirë, lehtësisht e aksesueshme dhe e ngopshme, e bën atë jo vetëm rostiçeri perfekte, por edhe ushqimin që mund të shtoni lehtësisht në dietën e tyre.