BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Shëndeti

Befason studimi i fundit/ Hani një grusht bajame në ditë! Nuk do ta besoni se çfarë përfitimesh shëndetësore do të merrni

Befason studimi i fundit/ Hani një grusht bajame në ditë! Nuk do

Tashmë dihet dhe pranohet nga të gjithë se përfshirja e bajameve në dietën tonë të përditshme është një zakon që të gjithë duhet ta përvetësojmë. Bajamet mund të jenë vërtet pjesë e një diete të ekuilibruar, nëse konsumohen në sasi të vogla.

Ja pse duhet të konsumoni bajame çdo ditë.

Një studim në revistën shkencore ndërkombëtare “Journal of Nutrition” tregoi se konsumimi i rregullt i bajameve shoqërohet me ndryshime të favorshme në nivelet e HDL ose kolesterolit “të mirë”. Në veçanti, midis pjesëmarrësve që konsumuan bajame, pati një përmirësim të nivelit të kolesterolit HDL dhe aftësisë së tij për të hequr kolesterolin nga qarkullimi.

Bajamet janë një burim i mirë i vitaminës E, e cila vepron si një antioksidant i fuqishëm, duke forcuar mbrojtjen e trupit dhe duke mbrojtur qelizat nga stresi oksidativ, i cili shoqërohet me rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike.

Një studim i kryer në Britaninë e Madhe tregoi se ngrënia e bajameve mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, duke përmirësuar shëndetin e enëve të gjakut. Konkretisht, pjesëmarrësit që konsumuan bajame çdo ditë për 1 muaj u zbulua se kishin një përqendrim të shtuar të antioksidantëve, kryesisht α-tokoferol, në gjak, nivele më të ulëta të presionit të gjakut dhe qarkullim më të mirë të gjakut, faktorë që lidhen me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Një studim i publikuar në Gazetën Evropiane të Ushqimit zbuloi se pjesëmarrësit që përfshinin bajame në dietën e tyre humbën më shumë peshë sesa ata që hanin karbohidrate komplekse. I njëjti studim zbuloi se pjesëmarrësit që hanin bajame çdo ditë nuk shtuan në peshë, pavarësisht se konsumonin kalori shtesë. Studiuesit arritën në përfundimin se ata nuk shtuan në peshë sepse ndjeheshin të ngopur dhe nuk hanin asgjë tjetër midis vakteve të tyre.