BREAKING NEWS

“Kush e furnizon Monikën?”, Frrok Çupi plas ‘bombën’ për Ilir Metën dhe ngre alarmin për atë që pritet të ndodhë pas 24 korrikut: Hetimet kanë ardhur në dorën e...

“Kush e furnizon Monikën?”, Frrok Çupi plas
x
BREAKING NEWS

Ben Andoni paralajmëron ‘tërmet’ në Partinë Demokratike, tregon a do ketë bashkim PD-LSI: Do hanë kokat e tyre e më pas radhën e ka...

Ben Andoni paralajmëron ‘tërmet’ në Partinë
x
BREAKING NEWS

LSI drejt fundosjes? Fatos Klosi paralajmëron lëvizjen që do bëjë Ilir Meta

LSI drejt fundosjes? Fatos Klosi paralajmëron lëvizjen që do
x
BREAKING NEWS

“Kanë marrë mesazhe nga SHBA”/ Ben Andoni plas deklaratën e fortë, zbulon për çfarë i është dhënë garanci Metës dhe Kryemadhit

“Kanë marrë mesazhe nga SHBA”/ Ben Andoni plas
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur plas 'bombën', tregon çfarë e pret LSI-në: Meta nuk do ketë kohë për...

Analisti i njohur plas 'bombën', tregon çfarë e pret
x
BREAKING NEWS

“Meta-Kryemadhi po luajnë lojën”, Fatos Klosi del me deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillimet e reja: Nuk janë kaq të qetë sa duken!

“Meta-Kryemadhi po luajnë lojën”, Fatos Klosi del me
x
BREAKING NEWS

Rreziku i një katastrofe bërthamore dhe kriza më e madhe në histori që do të përjetojë Evropa, ja dy planet e frikshme që po përgatit Putin, Zelensky alarmon botën

Rreziku i një katastrofe bërthamore dhe kriza më e madhe në
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Balluku pjesë e oligarkisë politike të Ramës, rruga Kardhiq-Delvinë aferë e pastër korruptive

Spartak Braho: Balluku pjesë e oligarkisë politike të Ramës,
x

Shëndeti

Bëjeni menjëherë! Pse duhet të flini me një limon të prerë pranë shtratit

Bëjeni menjëherë! Pse duhet të flini me një limon

A keni menduar ndonjëherë pse shumica e parfumeve dhe pastruesve kanë një aromë limoni? Duket se aroma e limonit nuk është vetëm freskuese dhe e këndshme, por ka edhe përfitime të konsiderueshme për shëndetin dhe disponimin tuaj.

Gjithçka që duhet të bëni për ta zbuluar është të prisni një limon në feta dhe ta vendosni pranë shtratit tuaj para se të shkoni në shtrat. Shikoni më poshtë përfitimet që ofron.

Koha kur shkoni në shtrat duhet të jetë momenti më relaksues i ditës. Duhet të jeni të qetë dhe të eliminoni stresin e ditës në mënyrë që të keni një gjumë adekuat dhe freskues. Megjithatë, kjo nuk është e lehtë për shumë njerëz. Mendimet vazhdojnë të rrotullohen në mendje dhe trupi e ka të vështirë të relaksohet. Hulumtimet kanë zbuluar se aroma e limonit është në gjendje të “zbusë” trurin dhe funksionin e sistemit nervor dhe të ofrojë qetësi.

Procesi i rritjes së niveleve të përqendrimit, para gjumit, mund të tingëllojë disi kontradiktor, pasi qëllimi është relaksimi dhe jo stimulimi shtesë. Sidoqoftë, është e nevojshme të jeni në gjendje të përqendroheni në të tashmen dhe ta lini veten të relaksoheni, duke eliminuar të gjitha mendimet negative. Aroma e limonit ndihmon shumë në këtë proces, veçanërisht nëse para se të shkoni në shtrat praktikoni ushtrime specifike relaksimi, si meditimi.

Nëse keni probleme me frymëmarrjen, qoftë për shkak të ftohjes apo alergjisë dhe nuk mund të flini, prisni një limon dhe vendoseni pranë. Vetitë e tij antibakteriale dhe aroma qetësuese do t’ju ndihmojnë të largoni të ftohtin, veçanërisht nëse është në një fazë të hershme.

Vizita e insekteve të bezdisshme, veçanërisht mushkonjave, gjatë gjumit, është diçka që mund t’ju prishë gjithë humorin dhe atmosferën dhe padyshim që do t’ju vështirësojë gjumin. Era e limonit funksionon si një mjet efektiv dhe natyral kundër insekteve dhe është një zgjidhje që mund t’ju lirojë duart.

Ju jep më shumë energji dhe pozitivitet në mëngjes

Nëse jeni një nga djemtë që e urrejnë zgjimin në mëngjes, atëherë ky përdorim i limonit do t’ju ndihmojë shumë. Duke kontribuar në një gjumë më të relaksuar dhe të pastër, aroma e saj do ta përgatisë trupin tuaj për t’u zgjuar me më shumë oreks dhe mirëqenie, pasi ka aftësinë të rrisë nivelet e serotoninës në tru dhe në këtë mënyrë të luftojë mendimet negative.