BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Shëndeti

Bën mrekulli, ja pse duhet konsumuar uji me limon

Bën mrekulli, ja pse duhet konsumuar uji me limon

Uji të cilit i është shtuar limoni është zgjedhja e parë e përditshme pasi zgjojnë një numër të madh njerëzish dhe ata e pinë atë si pjesë e rutinës së tyre të përditshme.

Shija e mprehtë dhe e thartë e ujit me limon do të rrisë nivelin tuaj të energjisë dhe do t’ju ndihmojë të ndiheni më vigjilentë.

“Shumë njerëz theksojnë përfitimet që kanë pasi pinë ujë me limon me stomakun bosh”, tha urologu Justin Houman. “Ata mendojnë se i freskon dhe u jep energji dhe sigurisht që shuan etjen”, thotë ai.

Megjithatë, ka përfitime të tjera që uji me limon mund të ketë në trupin tuaj, veçanërisht në fshikëzën tuaj.

Uji me limon mund të funksionojë së bashku me zakonet e tjera të jetës dhe të ushqyerit për të mbështetur shëndetin e fshikëzës tuaj dhe kjo është arsye e mjaftueshme për ta pirë atë gjatë gjithë ditës. Po ashtu mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të gurëve në veshka ose të përsëritura me kalimin e kohës.

Pavarësisht këtyre përfitimeve, disa njerëz mund të kenë efekte anësore ose të ndjejnë siklet në fshikëzën e shkaktuar nga formimi i acidit. Në këto situata, është mirë të zëvendësoni limonin me sasi të përshtatshme të ujit të thjeshtë.

“Te disa pacientë, uji me limon mund të irritojë fshikëzën, duke ju bërë të ndjeni se keni nevojë të urinoni më shpesh se zakonisht”, thotë doktor Houman, duke i këshilluar këta pacientë të shmangin ushqimet që përmbajnë limon, portokall, agrume dhe domate.