BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Shëndeti

Bëni kujdes! Mësoni 6 arsyet përse ju shfaqen puçrra në fytyrë

Bëni kujdes! Mësoni 6 arsyet përse ju shfaqen puçrra

Puçrrat ndodhin kur poret e lëkurës bllokohen. Arsyeja pse ata shkaktohen ka të bëjë shpeshherë me zakonet që ndjekim. Për t’i shmangur duhet të tregoni kujdesin e dukur ndaj lëkurës.

Djersitja e tepërt, veçanërisht kur bëni stërvitje, mund të bllokojë poret në lëkurë duke shkaktuar puçrra. Mos harroni të bëni dush gjithmonë pasi stërviteni dhe lajeni fytyrën me një sapun për puçrra.

Përdorni produkte që bllokojnë poret e lëkurës

Shumë produkte përmbajnë përbërës që bllokojnë poret dhe mund të mos jeni të vetëdijshëm për këtë. Mundohuni të zgjidhni produktet e etiketuara “jo-komedogjene”.

Pastrimi i fytyrës është i rëndësishëm për të hequr pluhurin dhe make up-in. Por nëse e lani fytyrën shumë shpesh, atëherë e dehidroni atë nga vajrat natyralë, gjë që mund të shkaktojë acarim të puçrrave.

Shumë gra flenë me make up gjatë natës dhe e pastrojnë vetëm në mëngjes. Ky zakon mund të shkaktojë puçrra.

Nuk pastroni furçat e make up-it

Nuk është e nevojshme t’i pastroni shpesh por as nuk duhet ta neglizhoni plotësisht. Furçat dhe sfungjerët mbledhin shumë baktere që bien në kontakt në drejtpërdrejt me lëkurën.

Prodhimi i androgjeneve shkakton stimulim të tepërt të gjëndrave të vajrave natyralë të lëkurës dhe mund të shkaktojë puçrra.