BREAKING NEWS

“Takoi bashkëpunëtorë në Durrës dhe...”/ Klodiana Lala zbulon lëvizjet e fundit të Vangjush Dakos pak para arrestimit nga SPAK

“Takoi bashkëpunëtorë në Durrës dhe...”/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja e opozitës, kërcënohet Gaz Bardhi: Grupimi paramilitar po hedh në erë PD-në

Thellohet përçarja e opozitës, kërcënohet Gaz Bardhi:
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia
x
BREAKING NEWS

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve
x
BREAKING NEWS

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit te tenderi me vlerë 22 mln lekë, Klodiana Lala zbardh dosjen e plotë që ‘fundosi’ ish-kryebashkiakun Vangjush Dakon

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe anëtarëve që votuan pro dhe kundër hapjes së garës për kreun e PD

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe
x
BREAKING NEWS

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u arrestuan dje nga SPAK

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u
x

Shëndeti

Bëni kujdes! Nëse dëshironi të mbroni zemrën tuaj, nuk duhet të hani kurrë këto gjashtë ushqime

Bëni kujdes! Nëse dëshironi të mbroni zemrën tuaj, nuk

Shëndeti i zemrës është një nga parametrat më të rëndësishëm të mirëqenies, veçanërisht në një epokë kur numri më i madh i vdekjeve në botë shkaktohet nga sëmundjet kardiovaskulare. I përcaktuar nga faktorë si presioni i gjakut dhe kolesteroli, shëndeti i zemrës ndikohet kryesisht nga zgjedhjet e stilit të jetesës dieta, fitnesi, përdorimi i alkoolit dhe duhanit ose stresi dhe dieta është faktori më i rëndësishëm përgjegjës.

Në muajt e fundit, personat e moshës 40 e poshtë, madje deri në 13 vjeç, kanë vuajtur nga sulmet në zemër. Disa të famshëm, gjithashtu, iu nënshtruan arrestimeve kardiake dhe krizave të tjera kardiovaskulare dhe kjo vë në qendër të vëmendjes CVD dhe parandalimin e saj.

Përsa i përket dietës, mjekët këshillojnë rutinën mesdhetare për të mbajtur zemrën të shëndetshme dhe rekomandojnë abstenim nga ushqimet e përpunuara. Dhe ndërsa ka ushqime të shëndetshme dhe jo të shëndetshme që ndikojnë në shëndetin e zemrës, ka 6 zgjedhje të tilla diete që janë një jo e madhe. Lexoni për të ditur se çfarë janë ato.

Patate të skuqura


Patatet e skuqura janë ushqime të përshtatshme, të shpejta dhe të shijshme. Por në të vërtetë, ato janë të ngarkuara me shije artificiale, konservues, vaj dhe natrium, të cilat jo vetëm që kontribuojnë në obezitetin, por gjithashtu rrit presionin e gjakut duke rritur kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose goditjes në tru.

 

Salcice


Salcicet mund të duken si një zgjedhje e mençur dhe më e shëndetshme – por nuk janë. Në vend të kësaj, ky ushqim është plot me kalori, kripë dhe yndyrna të ngopura që rrisin nivelin e kolesterolit dhe presionit të gjakut. Studimet gjithashtu e lidhin atë me kancerin.

 

Shumë proteina


Proteinat janë një domosdoshmëri për një zemër dhe peshë të shëndetshme trupore – por njeriu duhet të zgjedhë llojin dhe sasinë e duhur në mënyrë që të mbajë një peshë trupore dhe zemër të shëndetshme gjithashtu. Marrja e shumë proteinave mund të dëmtojë veshkat dhe madje mund të rrisë rrezikun e dështimit të zemrës me 33 për qind.

 

Vaji i kokosit


Vaji i kokosit shpesh shihet si një zgjedhje e shëndetshme për zemrën megjithatë, ai është i ngarkuar me yndyrna të ngopura të cilat mund të shkaktojnë bllokime në arterie, një gjendje e njohur si aterosklerozë.