Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Brenda 3 dekadave, miliona europianë do mbeten të verbër, publikohen shifrat alarmante

Postuar: 12/11/2019 - 23:51

Një në katër të moshuar në Evropë do të kenë degjenerim makular. Shkaku që sjell verbërinë e përhershme është pikërisht degjenerimi makular, i cili thuhet se do prekë 77 milion evropianë deri në vitin 2050.

Degjenerimi makular ndodh kur një pjesë e vogël e retinës dhe indit fotosensitiv rreth makulave shkatërrohen me kalimin e moshës.

Kjo gjendje mund të mjekohet pjesërisht, por jo të kurohet plotësisht.

Studiuesit vendosën të kryejnë këtë studim në mënyrë që të vlerësojnë rastet për degjenerim makular në sistemet shëndetësore të Evropës.

Sondazhi mblodhi të dhëna nga 55.323 njerëz në të gjithë Evropën me një moshë mesatare nga 60 deri në 81 vjeç. Është zbuluar se numri i rasteve ekzistuese të degjenerimit makular është vendosur të rritet me 15%, ndërsa numri i rasteve të reja pritet të rritet të rritet me 75% deri në vitin 2050.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 19:49

Tani jemi në mes të dimrit dhe përtej entuziazmit të ardhjes së festave, dëborës së parë apo gjetheve që bien, dimri ka një anë tjetër më pak të këndshme.

Postuar: 07/12/2019 - 13:53

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe

Postuar: 07/12/2019 - 13:19

Hudhrat përdoren në të gjithë botën, por a e dini se përveçse mund ta përdorni në kuzhinë është g

Postuar: 06/12/2019 - 14:55

Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Imuniteti i njeriut ka nevojë për vitamina, minerale e antioksidantë, të cilat për fat të mirë mu

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit

Postuar: 04/12/2019 - 14:45

Shkencëtarët besojnë se vaksina kundër HIV-it, virusi që e shkakton AIDS-in, mund të jetë në disp