Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çdo orar zgjimi tregon një problem shëndetësor, zbuloni nga se mund të vuaj trupi juaj

Postuar: 18/04/2019 - 12:24

A jeni zgjuar kohët e fundit rreth të njëjtën kohë çdo natë? E pra, sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze (TCM), ajo kohë mund të nënkuptojë një çekuilibër në një sistem të veçantë të organeve. Teoria e TCM beson se mirëqenia jonë shpirtërore dhe shëndeti fizik janë të lidhura drejtpërdrejt me sistemet dhe ritmet e brendshme.

Studimet kanë treguar se edhe disa ditë të një gjumi të çrregullt mund të shkaktojnë :
 
Shtim në peshë
 
Rritje e oreksit
 
Inflamacion i rritur
 
Rritja e presionit të gjakut
 
Rritja e niveleve të kortizolit (një hormon stresi)
 
Rritje të nivelit të sheqerit në gjak
 
Nëse zgjiheni midis orës 22 dhe 23 : Probleme me Hormonet dhe Metabolizmin: Nëse keni një probleme fjetjen  në radhë të parë është një shenjë e qartë e stresit të pakontrolluar. Përpiquni të gjeni shkaqet e vërteta rrënjësore të stresit tuaj. Përveç kësaj, sipas TCM, pamundësia për të fjetur në këtë kohë mund të jetë rezultat i pabarazive të tjera endokrine, duke përfshirë tiroidin tuaj ose një problem me metabolizmin tuaj.
 
Nëse zgjoheni nga ora 1:00 deri në 3:00: Probleme me mëlçinë : Mëlçia është gjithashtu emocionalisht e lidhur me zemërimin. Mund të gjeni se nëse zgjoheni shpesh mes orës 1-3, mund të ndiheni  të pakënaqur të gjatë. Simptomat e disbalancave të mëlçisë përfshijnë menstruacion të parregullt, anemi, lodhje kronike dhe dhimbje koke. Ju mund të shëroni mëlçinë tuaj natyrisht me bimë mjekësore, dhe duke bërë disa ndryshime të thjeshta jetese.
 
Zgjimi në orë 5 deri në  probleme me mushkëritë: Mushkëria është përgjegjëse për lëvizjen e ajrit përmes meridianëve dhe të gjithë trupit, si dhe sigurimin e mbrojtjes imune. Është gjithashtu emocionalisht e lidhur me mërzitjen. Ju mund të shihni se nëse zgjoheni gjatë këtyre kohërave ndihei gjithë ditën e nesërme të mërzitur. Gjithashtu mund të keni probleme të tjera si kolla, astma, ose grip. Zorra e trashë është aktive gjatë kësaj kohe. Ushqimi i një diete të dobët mund të çojë në probleme që do t'ju zgjojnë në këtë kohë.
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 16:28

Secili prej nesh e di: të kemi një mjedis të shëndetshëm në shtëpi, duhet të respektojmë rregullat bazë të higjienës. Pastërtia dhe rendi janë padyshim faktorë shumë të rëndësishëm.

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë

Postuar: 21/08/2019 - 17:40

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën t

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brend