Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çfarë duhet të dini për sindromën ‘duck’, e cila po na pushton çdo ditë?

Postuar: 19/09/2018 - 17:56

Me siguri kur të lexoni simptomat e sindromës “duck” do të dilni në përfundimin se vuani edhe ju nga kjo sindromë, ose një nga miqtë tuaj. Studime të shumta tregojnë që kjo sindromë fillon të identifikohet që në vitet e gjimnazit, në kohën kur studentët hasin probleme me indetitetin. Sindroma “duck” tregon që jeni vetëm një hap larg depresionit dhe nëse vini re që mund të keni ndonjë shqetësim të tillë duhet ta merrni seriozisht trajtimin e sindromës.

Si ta dalloni sindromën “duck”?

Gjithçka vjen kaq qetësisht saqë edhe vetë ju mund të mos e vini re. Psikiatra shpjegon se sindroma duk shpjegon gjendjen e një personi i cili duket plotësisht i qetë në sipërfaqe, por në të vërtetë po luftojnë brenda tyre për të realizuar shumë kërkesa.

Si ta përballojmë sindromën “duck”?

Gjithmonë duhet të keni parasysh t’i vini vetes qëllime të reja dhe realister. Mos abuzoni me ëndrrat tuaja në mënyrë që të depresionoheni më pas. Asnjëherë mos e krahasoni veten me të tjerët dhemësoni të thoni jo atëherë kur diçka nuk ju pëlqen. Ndryshe do të bini pre e dëshirave të dikujt tjetër thjesht për të tërhequr vëmendjen.

Filloni të praktikoni meditimin dhe jini më social në lidhje me rrethin tuaj shoqëror.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes