Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çfarë duhet të hanë dhe cilat ushqime duhet të shmangin duhanpirësit?

Postuar: 16/08/2018 - 14:19

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) më shumë se 430.000 njerëz në SHBA humbin jetën çdo vit si pasojë e duhanpirjes, duke u shndërruar në një prej vrasësve të kryesorë. Ndër dëmet kryesore të shkaktuara prej tij përmendim: çrregullimet kardiovaskulare dhe pulmonare, plakja e parakohshme, tumoret e ndryshme etj. Megjithatë sipas ekspertëve të ndryshëm të shëndetit, dëmet e duhanit në organizëm mund të minimizohen nëse ndiqni një dietë të ekuilibruar ushqimore. Ata këshillojnë që të pini të paktën dy litra ujë në ditë për të larguar toksinat, si dhe të konsumoni ushqime me përmbajtje të lartë antioksidantësh si limon,fruta pylli, çaj jeshil, sardele, patëllxhan, kivi, brokoli, domate etj. Çfarë duhet të evitoni në tavolinë? Kush pi duhan duhet të evitojë ose te paktën të limitojë konsumin e kafesë, por edhe ushqime të tjera si mishi dhe derivatet e tij, sheqernat industrialë, pijet me gaz dhe me ngjyrues dhe pijet alkoolike.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/09/2018 - 23:56

 Pesha e tepër tek çdo organizëm shoqërohet me shtimin e sasisë së yndyrës apo dhjamit, sidomos në pjesën e barkut apo zonën abdominale.Një problem ky, nga i cili miliona njerëz në botë, përfshirë pa dyshim dhe S

Postuar: 25/09/2018 - 22:49

HIV është një virus që prek sistemin imunitar.

Postuar: 25/09/2018 - 21:00

Shfaqja e ndjenjës së ankthit një herë në kaq kohë dhe vuajtja nga ankthi janë dy gjëra krejt të

Postuar: 25/09/2018 - 20:55

Krahasuar me të gjitha frutat e tjera të thata, arrat përmbajnë përqendrimin më të lartë të acide

Postuar: 25/09/2018 - 20:52

Mungesë energjie dhe lodhje janë disa prej sinjaleve të trupit kur e teproni me konsumimin e këti

Postuar: 25/09/2018 - 19:12

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie.Më po

Postuar: 25/09/2018 - 18:49

Përgjigjja që mund të mendonit do të lidhej me moshën e re, te vajzat që janë në të 20-tat.