Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çfarë ndodh në organizëm kur mungon kalçiumi, ja ushqimet ku gjendet

Postuar: 10/08/2018 - 11:19

Rënia e nivelit të kalçiumit në organizëm është një problem shëndetësor që shoqërohet me komplikacione të rënda për jetën. Nëse ky problem nuk trajtohet mund të shkaktojë rrezik serioz për jetën.

Simptomat E Pamjaftueshmërisë Së Kalçiumit
Dhimbje muskulare
Sipas të dhënave kur nivelet e kalçiumit janë të ulëta, gjymtyrët dhe muskujt dhembin edhe gjatë lëvizjes. Përveç dhimbjeve, njeriu përjeton mpirje të duarve, krahëve, këmbëve dhe në zonën rreth gojës.
 
Drobitje ekstreme
 
Nivelet e ulëta të kalçiumit mund të shkaktojnë pagjumësi ose përgjumje të vazhdueshme. Njerëzit përjetojnë edhe drobitje ekstreme dhe mungesë energjie.
 
Problemet në lëkurë dhe thonj
 
-Në mungesë të kalçiumit, lëkura thahet dhe shkakton kruarje.
-Ekzema dhe psoriaza janë dy problemet më të përhapura.
-Thonjtë nga ana tjetër thahen, thyhen dhe çahen shumë lehtë.
 
Osteoporoza
 
Pamjaftueshmëria e kalçiumit pakëson dendësinë kockore që më pas nxit shfaqjen e osteoporozës, e cila shoqërohet me fraktura dhe vështirësi në lëvizje.
 
Probleme me dhëmbët
 
Kur trupit i mungon kalçiumi, ai mundohet ta marrë atë tek burime të tjera, siç janë dhëmbët. Mungesa e kalçiumit i dobëson dhëmbët dhe rrënjët e tyre por irriton edhe mishrat.
 
Depresioni
 
Pamjaftueshmëria e kalçiumit ka lidhje të fortë me çrregullimet e humorit përfshirë depresionin. Suplementët e kalçiumit ndihmojnë në menaxhimin e këtyre simptomave.
 
Trajtimi dhe parandalimi
 
Mënyra më e lehtë dhe më e sigurt për të parandaluar mungesën e kalçiumit është të konsumoni ushqime më të pasura me këtë mineral. Studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org, rekomandojnë këto ushqime:
 
•    Produktet e bulmetit si qumështi, djathi dhe kosi
•    Fasulet
•    Fiqtë
•    Brokoli
•    Qumështi i sojës
•    Spinaqi
•    Arrorët dhe farat
 
Sasia ditore e rekomanduar e kalçiumit është 1000 mg  për njerëzit e moshës nga 19 deri në 50 vjeç. Fëmijët, adoleshentët dhe të moshuarit kanë nevojë për më shumë..

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/10/2018 - 20:51

Dafina është përdorur nga paraardhësit tanë për të përgatitur finjë (dezinfektant ose sapun) për të pastruar rrobat dhe enët e kuzhinës, veçanërisht në rastet e shfaqjes së epidemive.

Postuar: 19/10/2018 - 19:58

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanp

Postuar: 19/10/2018 - 19:35

Të gjithë duam bark të sheshtë, por për fat të keq, kjo është shumë e vështirë të arrihet.

Postuar: 19/10/2018 - 19:19

Është me të vërtetë e vështirë për të folur për këtë çështje , pasi kur fëmija juaj po vuan nga d

Postuar: 19/10/2018 - 18:26

Në botën e sotme ekzistojnë më shumë se 415 milionë njerëz me diabet dhe deri në vitin 2030 paras

Postuar: 19/10/2018 - 18:10

Të gjithë meshkujt që kanë probleme me ereksionin ose duan të rrisin performancën e tyre seksuale

Postuar: 19/10/2018 - 17:38

 Anemia është një sëmundje që ka 400 tipe të anemisë.