Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çfarë sëmundje nuhasin qentë tek njerëzit?

Postuar: 17/11/2018 - 19:40

Qeni konsiderohet miku më i mirë i njeriut. Ai i gjendet pranë në çdo moment ka pritur gjë në këmbim.

Qentë dihet se janë ndër kafshët me nuhatje të theksuar. Huhatja e tyre është 10 herë me zhvilluar se tek njerëzit. Një studim ka zbuluar se qentë mund të nuhasin tek njeriu sëmundjen e kancerit.

Shkencëtarët shpjegojnë se kanceri i bën qelizat tona të funksionojnë ndryshe normalisht. Qelizat e dëmtuara prodhojnë një lloj specifik të proteinës që një qen mund ta nuhasë. Hulumtimet kanë treguar se qentë janë në gjendje të zbulojnë kancerin e mushkërive nëpërmjet frymëmarrjes dhe prostatës ose kancerit të fshikëzës nëpërmjet erës së urinës.

Ekspertët thonë se qentë mund të zbulojnë fazat shumë të hershme të shtatzënisë me erë dhe ndryshime të lehta në lëvizjet e trupit tuaj. Dhe sjellja e tyre do të ndryshojë pasi që ju jeni në thelb një person i ri për ta tani.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme. Një numër i madh i njerëzve në të gjithë botën janë të prekur nga kjo sëmundje, e cila në disa raste bëhet e rrezikshme për jetën.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv