BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x
BREAKING NEWS

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po luan me mendjen e Berishës, në momentin...

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po
x
BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x

Shëndeti

Cilat janë 4 simptomat më të zakonshme të diabetit

Cilat janë 4 simptomat më të zakonshme të diabetit

Është vlerësuar se 90% e njerëzve me diabet janë të tipit 2, dhe shumë prej tyre as që e dinë se e kanë këtë sëmundje. Edhe pse duken të padëmshme, simptomat e mëposhtme mund të tregojnë se jeni prekur nga diabeti.

Probleme me shikimin – Përkeqësimi i problemeve të shikimit mund të jetë një shenjë e diabetit. Pacientët me diabet të tipit 2 janë në rrezik të shtuar për sëmundje diabetike të syrit, një grup sëmundjesh të syrit të lidhura me diabetin, si retinopatia diabetike dhe edema makulare diabetike (DME).

Urinimi i shtuar – Rritja e urinimit është një simptomë e zakonshme e diabetit. Përveç niveleve të larta të sheqerit në gjak, diabeti mund të shkaktojë simptoma të tilla si urinim i shpeshtë, sipas mjekëve. Kur sheqeri në gjak është i lartë, ka më shumë glukozë në urinë. Kjo tërheq ujë nga trupi duke rritur vëllimin e daljes së urinës. Kjo është mënyra e trupit për të hequr qafe sheqerin e tepërt kur nuk ka insulinë të mjaftueshme për të kryer punën.

Etje e përhershme – Së bashku me urinimin e shtuar, uria dhe etja e vazhdueshme mund të jenë shenjë e diabetit të tipit 2. Pa marrë parasysh se sa shumë pini, ju ende ndiheni sikur jeni të dehidratuar. Indet tuaja (të tilla si muskujt tuaj) në fakt dehidratohen kur ka shumë glukozë (sheqer) në gjakun tuaj, thotë Dr. Amy Hess-Fischl.

Lodhja – “Nuk ka dyshim se luhatjet e nivelit të sheqerit në gjak mund të shkaktojnë lodhje” – thekson “Diabetes Care Canada”. Kur sheqeri në gjak është shumë i lartë, gjaku juaj nuk mund të qarkullojë në mënyrë efikase dhe qelizat tuaja nuk marrin oksigjenin dhe lëndët ushqyese që u nevojiten për të funksionuar në mënyrë optimale. Sheqeri i lartë në gjak gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion.