BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x
BREAKING NEWS

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe rrëfen kërcënimin e Vuçiç

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe
x

Shëndeti

Cilët persona nuk duhet të konsumojnë xhenxhefil?

Cilët persona nuk duhet të konsumojnë xhenxhefil?

Xhenxhefili është një nga ushqimet më medicinale që përdoret për të trajtuar një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh. Shumë njerëzve u pëlqen të pinë çaj xhenxhefili dhe një nga kombinimet e preferuara është çaji i xhenxhefilit me mjaltë, limon dhe hudhër, për të përmirësuar imunitetin.

Megjithatë, duhet konsumuar me kujdes pasi xhenxhefili nuk i përshtatet të gjithëve. Ka njerëz që nuk duhet të konsumojnë xhenxhefil, veçanërisht ata me probleme të caktuara shëndetësore.

Xhenxhefil dhe ilaçe për presionin e gjakut

Disa medikamente për të kontrolluar nivelet e presionit të gjakut mund të ndërveprojnë me xhenxhefilin. Niveli i presionit pastaj bëhet shumë i ulët, kështu që ritmi i zemrës mund të shqetësohet. Nëse jeni duke marrë ilaçe për presionin e gjakut, mos përdorni xhenxhefil pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.

Xhenxhefil dhe gurë në tëmth

Opinionet janë të ndara, me disa ekspertë që rekomandojnë përdorimin e xhenxhefilit për heqjen e gurëve në tëmth, ndërsa të tjerë besojnë se është më mirë ta shmangni atë fare. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj përpara se të filloni të konsumoni xhenxhefil. Nëse ai miraton, shikoni sasinë.

Xhenxhefili hollon gjakun, që do të thotë se duhet të shmanget nga njerëzit që marrin ilaçe kundër mpiksjes ose kanë çrregullime të gjakderdhjes.

Xhenxhefil dhe ilaçe për të kontrolluar diabetin

Xhenxhefili mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe është i mirë për diabetikët që kontrollojnë nivelet e tyre të sheqerit vetëm përmes dietës. Por në kombinim me ilaçe, xhenxhefili mund të ulë shumë sheqerin në gjak dhe të rrisë rrezikun e hipoglikemisë. Prandaj, diabetikët që marrin ilaçe ose insulinë mund të përdorin xhenxhefil vetëm pas një konsulte paraprake mjekësore.

Gratë shtatzëna shumë shpesh përdorin xhenxhefil për të lehtësuar të vjellat e mëngjesit, por ju duhet ta përdorni atë vetëm me këshilla mjekësore. Hulumtimet e deritanishme kanë prodhuar rezultate të përziera, fakti shqetësues është se xhenxhefili mund të rrisë rrezikun e abortit.