BREAKING NEWS

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të Romës: Vodhën thikat nga një restorant që të godisnin...

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën mbrojtje institucionet e rëndësisë së veçantë

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orë

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria, vëllai i madh në rajon! Zbulon dhuratën që i ka bërë Rama

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

“E kam të vështirë të shpreh mirënjohjen...” Rama: Do shkel protokollin, të flas në anglisht që të shmang përkthimin e keq, ndonjëherë krijon probleme mes meje dhe SHBA-së…

“E kam të vështirë të shpreh
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë
x
BREAKING NEWS

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë pro-amerikanë”, Rama i jep medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike” komandantit të NATO-s

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë
x
BREAKING NEWS

Vrau 82-vjeçaren dhe e hodhi në një kazan mbeturinash, Gjykata e Fierit dënon Skënder Krasniqin, ja sa vite burg do të vuajë

Vrau 82-vjeçaren dhe e hodhi në një kazan mbeturinash, Gjykata
x

Shëndeti

Covid dhe thonjtë sinjali i mungesës së oksigjenit dhe qarkullimit të dobët të gjaku

Covid dhe thonjtë  sinjali i mungesës së oksigjenit dhe

Buzët, lëkura dhe thonjtë gri mund të jenë një shenjë se Covid është prezent në trupin tuaj. Sipas Daily Mail , kjo është deklaruar nga CDC, Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. 

Autoriteti shëndetësor i SHBA njeh më shumë se 11 simptoma të Covid duke përfshirë dhimbje koke, dhimbje të fytit dhe të përziera. Por Sistemi Kombëtar i Shëndetit Britanik ende konsideron vetëm tre tregues: temperaturën, kollën e vazhdueshme dhe humbjen e nuhatjes dhe shijes. 

Kjo përkundër studimeve të fundit që tregojnë se vaksinat kanë "ndryshuar lojën" dhe kanë çuar në simptoma më të buta të virusit. Sigurisht që është mirë të sqarohemi. Lëkura gri dhe buzët janë një sinjal se ka shumë pak oksigjen në gjak ose se ka qarkullim të dobët të gjakut.

 Ato mund të lidhen me probleme serioze duke përfshirë astmën, pneumoninë ose sëmundjet e zemrës. Ato mund të ndodhin në fazat e mëvonshme të një infeksioni Covid. 

Thonjtë gri nga ana tjetër mund të jenë një enë për mungesën e hekurit dhe që organet vitale të trupit luftojnë për të marrë më shumë oksigjen. Por ato mund të shkaktohen edhe nga lëndimet, pirja e duhanit, infeksionet mykotike. Me pak fjalë, kushtojini vëmendje sinjaleve që vijnë nga trupi por gjithmonë me kujdesin e duhur.