BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Shëndeti

Dëshironi imunitet të fortë? Zgjidhjen e keni në shtëpi me këtë recetë të thjeshtë

Dëshironi imunitet të fortë? Zgjidhjen e keni në shtëpi

 Kohlrabi është një perime që nuk e dinit se ju duhej. Rrjedhur nga fjala gjermane “kohl” për lakër dhe “rabi” për rrepë , kjo perime me pamje të çuditshme ka qëndrueshmërinë e një rrepke ose kërcelli brokoli me një aromë të butë, të ëmbël dhe speci. Gjithashtu nuk është një perime rrënjësore, megjithëse duket si e tillë. Në vend të kësaj, kohlrabi rritet mbi tokë dhe i përket familjes së lakrave, brokolit dhe lulelakrës.

Pra, pse duhet të dilni nga zona e rehatisë tuaj të ushqimit dhe të provoni këtë perime unike? Kohlrabi është një central elektrik i fshehtë i vitaminave, mineraleve dhe ushqyesve të tjerë që mund të ofrojnë një mori përfitimesh shëndetësore. Sipas USDA, një filxhan kohrabi i papërpunuar përmban 83.7 mg vitaminë C dhe 0.203 mg vitaminë B-6 – të dyja këto shërbime mbresëlënëse të këtyre vitaminave thelbësore.

Vitamina C është thelbësore për mbrojtjen imune pasi inkurajon prodhimin e disa qelizave të bardha të gj akut dhe punon si një antiioksidannt për të zvogëluar inflamacionin dhe stresin oksidativ, sipas studimeve në Journal of Leukocytee Biiology and Nutrients.

Siç është shpjeguar në një studim tjetër nga Journal of Immunology Research, vitamina B-6 rrit reagimin e sistemit imunitar ndaj një gamë të gjerë sëmundjesh duke promovuar prodhimin e qelizave T, ose qelizave në sistemin imunitar që i përgjigjen grimcave specifike të huaja.

Përveç përmbajtjes së ushqyesve të tjerë të rëndësishëm, të tilla si vitamina A, folati, magnezi, mangani dhe kaliumi, kohlrabi është një burim i rëndësishëm i përbërjeve të fuqishme bimore që mund të zvogëlojnë inflamacionin në trup. Këto përbërje përfshijnë antociianina, glukoziinolate dhe izotiocianate, të cilat janë fitokimike që dihen se ulin rrezikun tuaj për kancer të caktuar, përfshirë kancerin e zorrës së trashë dhe prostatës.