Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dëshironi të jeni më inteligjentë? Konsumoni këtë frut

Postuar: 10/09/2018 - 11:37

 Nëse konsumoni një tas me boronica për mëngjes mund t’ju ndalojë lodhjen deri pasdite. Kërkimet kanë zbuluar përfitimin e madh të këtij fruti pasi nxit kujtesën dhe përqëndrimin deri në 5 orë më vonë.

Nga një studim i bërë, personat të cilët kanë konsumuar lëng boronice në mëngjes, kanë patur një inteligjencë më të zhvilluar dhe të freskët se sa ata që kishin konsumuar një pije tjetër, në testet që atyre u janë bërë.

Shkencëtarët që kanë bërë zbulimin mendojnë se antioksidantët tek boronicat stimulojnë qarkullimin e gjakut dhe oksigjenit dhe mbajnë mendjen të freskët.

Sipas zbulimit, njerëzit mund të përdorin boronicat fruta apo antioksidantë të tjerë për të përmirësuar aftësitë e tyre gjatë provimeve apo gjatë ditëve të gjata dhe të vështira në punë.

Doktori i cili ka kryer studimin, tha se ata që nuk konsumuan lëngun e boronicës patën një rënie të performacës në testet e inteligjencës pas 5 orëve, nga 14 në 21%./tvklan.al

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 09:21

Të gjithë kanë pozicionin e pëlqyer për të fjetur, mirëpo janë disa pozicione më të preferuar e disa të tjera më të dëmshme për shëndetin tuaj.

Postuar: 22/11/2018 - 08:51

Gjethet e mentës konsiderohen si një barishte aromatike për pije të caktuara ose për qetësimin e

Postuar: 22/11/2018 - 07:35

Mjekët këshillojnë të gjitha nënat shtatzënë, që fëmijën e tyre ta lindin natyralist dhe jo me pr

Postuar: 22/11/2018 - 07:33

Depozitat e tepërta të yndyrës mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj të përgjithshëm. 

Postuar: 21/11/2018 - 18:27

Për ata që konsumojnë mish duhet të rimendojnë ushqimet e dietës së tyre.

Postuar: 21/11/2018 - 18:19

Çaji ose lëngu i  qepës përgatitet nga lëkurat dhe qepës.

Postuar: 21/11/2018 - 17:35

Në qoftë se bëni pjesë në radhët e njerëzve që e përdorin uthullën e mollës vetëm në sallatë apo