BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Shëndeti

Dieta 7 ditore e VIP-ave që po i çmend të gjithë, lista çfarë duhet të konsumoni

Dieta 7 ditore e VIP-ave që po i çmend të gjithë, lista

Çdo ditë të javës i bashkohet një grup ushqimor deri në fundjavë. E më pas rifillohet me skemën sipas modelit të shkallës ushqimore.

Ky është një regjim dietologjik më i zbutur i propozuar sipas versionit klasik të dietës Dukan, që mjeku francez i përkufizon si ‘humbje e ëmbël peshe’. Në dietën Dukan shtatëditore, ‘beteja’ kundër kilogramëve të tepërta është më e ashpër, sepse sulmon peshën me ‘armë’ më të fuqishme. Dietë e është paragjykuar shumë sidomos për ‘frontin e dytë’, kjo pasi qysh në fillim është menduar për ata që nuk arritën të humbur peshë me dietën e plotë, apo ata që nuk gjetën motivimin e nevojshëm për të arritur qëllimin.

E sidomos për ata që duan të humbasin jo më shumë se 10 kilogramë, kjo është pikërisht dieta e moderuar. Mos harroni të bëni çdo ditë ecje nga 10 deri në 30 minuta.

Dieta 7 ditore

E hënë: – Do të hani vetëm proteina ku përfshihen mish, peshk dhe vezë.

E martë: – Menyja juaj ditore do të ketë vetëm perime dhe ecje 20 minuta

E mërkurë: – Perimeve shtojini 150 gr fruta (jo banane, rrush, qershi dhe fruta të thata).

E enjte: Menysë së një dite më parë me fruta e perime, shtojini 45 gramë bukë integrale.

E premte: Shtoni menysë së ditës së katërt edhe 40 gramë djathë me 50 për qind yndyrë

E shtunë : Mund të konsumoni: makarona integrale, thjerrëza, fasule, bizele dhe oriz të bardhë.

E diel: Zgjidhni menynë e së premtes dhe një vakt i lirë sipas dëshirës.