Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dieta e çmendur: Do të humbisni 6 kg brenda javës

Postuar: 20/03/2019 - 13:09

Shtesa e kilogramëve është bërë një nga problemet më të mëdha, pasi ajo kontribuon në shfaqjen e shumë problemeve të tjera.
 
Njerëzit që janë obezë zakonisht kanë probleme të tjera si: diabeti, sëmundja e tëmthit, sëmundjet e zemrës, apneja e gjumit, presioni i lartë i gjakut dhe llojet e ndryshme të kancerit.
 
Të jetuarit e një jete më të shëndetshme do t’ju ndihmojë të ulni rrezikun e këtyre sëmundjeve.
 
Supershendeti.com shkruan për një dietë të rekomanduar nga një kardiolog evropian, i cili është shumë i famshëm.
 
Burimi kryesor i proteinave në të janë vezët. Në qoftë se keni mundësi t’i zgjidhni ato të freskëta do të ishte akoma më mirë. Mundohuni gjithashtu të gjeni perime dhe fruta organike. Sigurohuni që ata janë të freskëta gjithashtu.
 
Nëse ushtroheni rregullisht gjatë kohës që jeni në këtë dietë, do të arrini të humbni më shumë se 6 kg brenda javës!
 
Është një dietë jashtëzakonisht e thjeshtë!
 
Mëngjesi duhet të jetë i barabartë çdo ditë:
Hani çdo ditë frutin që ju preferoni e ju shijon më shumë!
 
Vetëm sigurohuni që të mos përdorni as rrush dhe as banane!
 
Një opsion i mirë është një filxhan me manaferra ose boronica, sepse ato përmbajnë shumë antioksidantë.
 
Dita e parë
Dreka: Konsumoni një portokall së bashku me një vezë dhe një filxhan kos.
 
Darka: Hani një tas me sallatë jeshile (të vogël) ose gjysmë kastraveci, 2 vezë të ziera, 2 domate dhe 2 feta bukë të thekur.
 
 
Dita e dytë
Dreka: Konsumoni një vezë të zier, 1 portokall dhe 1 filxhan kos.
 
Darka: Hani një portokall, një fetë bukë të thekur, një filxhan kafe ose çaj, por pa sheqer dhe 125 gram mish të kuq.
 
Dita e tretë
Dreka: Konsumoni 1 kastravec, një vezë të zier dhe 1 portokalli.
 
Darka: Merrni një portokall, një fetë bukë të thekur, një filxhan çaj ose kafe, por pa sheqer dhe 125 gram mish të kuq i cili është gatuar.
 
Dita e katërt
Dreka: Konsumoni një portokall, një fetë bukë të thekur dhe gjizë (125 gram).
 
Darka: Sigurohuni që të jetë e njëjtë me ditën numër 3.
 
Dita e Pestë
Dreka: Konsumoni një domate, një fetë bukë të thekur dhe peshk ose mish të gatuar (200 gram).
 
Darka: Gatuani gjysmë kilogramë me perime: bizele, karrota dhe patate.
 
Përdoreni dietën për 5 ditë.
 
Pas kësaj, pushoni për 2 ditë.
 
Ju mund ta rifilloni dietën përsëri.
 
Gatimi i perimeve duhet të bëhet pa kripë fare.
 
Alkooli është i ndaluar!
 
Nëse keni ndonjë problem shëndetësor, konsultohuni me mjekun tuaj nëse mund ta përdorni këtë dietë ose jo!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2019 - 12:00

Gjethet e limonit përdoren në gatime dhe lëngjet e frutave për të ofruar një shije dhe aromë shtesë.

Postuar: 16/07/2019 - 09:00

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet t'i konsumoni apo t'i konsumoni në sasi të

Postuar: 15/07/2019 - 10:40

Por çfarë ndodh nëse sekreti i gjumit varet tek një trup dhe mendje e shëndoshë, është aq i thjes

Postuar: 15/07/2019 - 09:11

Kjo mund t’i habisë shumë njerëz, megjithatë në shtëpinë tuaj ka disa produkte toksike, të

Postuar: 11/07/2019 - 07:35

  Ndryshe nga vitet e kaluar një virus i ri po qarkullon këtë verë në Shqipëri.

Postuar: 09/07/2019 - 13:39

Vaji i ullirit bio përmban substanca të dyshimta dhe klorofil që japin ngjyrën dhe aromën e vajit