BREAKING NEWS

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x

Shëndeti

Dieta e shpejtë dhe e shijshme, humbni 3 kilogramë në 3 ditë me oriz

Dieta e shpejtë dhe e shijshme, humbni 3 kilogramë në 3 ditë

Një program i tërë për humbje peshe i bazuar në oriz, i krijuar nga Dr. William Kempner në Universitetin e Durhamit dhe u quajt “Dieta e Orizit”.

Programi specifik daton rreth vitit 1930 dhe vendos orizin si bazë të dietës ditore të personit në fjalë. Pastaj gradualisht bën disa shtesa në fruta dhe perime të ndryshme. Rezultati është humbja e mahnitshme e peshës dhe përmirësimi i shëndetit. Është treguar se dieta parandalon apo edhe trajton sëmundjet e veshkave dhe presionin e lartë të gjakut.

Një filxhan oriz i gatuar (150 gram) përmban 178 kalori. Me fjalë të tjera, një e treta e kalorive që do të merrnit nëse do të konsumonit një sasi ekuivalente viçi ose djathi. Mbani mend… Orizi kaf i papërpunuar është shumë më i mirë se orizi i bardhë i zakonshëm, dhe gjendet shumë lehtë në supermarketet e sotme.

Kohëzgjatja e dietës: 3 ditë.
Humbje peshe: deri në 3 kg.

Ne konsumojmë si më poshtë për çdo ditë:

Oriz: 4-5 vakte nga 1 filxhan oriz secili.
Kos: 200 gr. kos me pak yndyrë i ndarë në vaktet e ditës
Frutat: 2 fruta.
Perimet: 3 racione perime.
Vaktet e mësipërme do t’i hani për 3 ditë, që është edhe kohëzgjatja e dietës.

Pas përfundimit të kësaj diete dhe çdo diete, ne ndjekim një program ushqimor të ekuilibruar dhe të shëndetshëm. Kjo dietë u drejtohet të rriturve.Përpara se ta filloni do të ishte mirë të konsultoheni me mjekun tuaj.