Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dieta me të cilën mund të humbisni deri në 10 kg, ja çfarë duhet të respektoni në mënyrë strikte

Postuar: 18/03/2019 - 18:37

Dieta e super metabolizmit është treguar kryesisht për të humbur peshën e tepërt dhe në të njëjtën kohë të rrisë metaboilizmin tuaj. Kjo dietë u krijua nga nutritionisti amerikan Haylie Pomroy. Mjeku amerikan ka vënë në fakt një dietë që lejon të humbasësh deri në 10 kg në një muaj.

Ja se si funksionon:
 
Dieta super metabolizmit ka një dietë të plotë dhe ju lejon të merrni të gjitha ushqimet e nevojshme për shëndet të mirë. Këshilla pas kësaj diete është e mirë, por duhet ta ndiqni me kujdes.
 
Gjithmonë duhet të hani mëngjes brenda 30 minutash nga zgjimi në mëngjes. Nisni me perime dhe fruta çdo 3 ose 4 orë gjatë ditës. Vazhdoni të hani edhe për drekë dhe darkë. Soja dhe produktet e qumështit janë të ndaluara gjatë gjithë dietës
 
Ndiqni tri faza: karbohidrate, proteina dhe lipide. Për më tepër, kjo dietë ndahet në 3 faza të ndryshme:
 
Faza e karbohidrateve është e para e dietës, kjo përfshin konsumimin e një numri të karbohidrateve më të larta se ajo e proteinave.
 
Faza e proteinave: që zgjat dy ditë, ndryshe nga faza e glukozës, kryesisht përfshin konsumin e proteinave të kafshëve ose perimeve, duke përjashtuar qumështin dhe derivatet e saj dhe soje.
 
Faza Lipid: Së fundi, faza e tretë i kushtohet yndyrës së mirë, dmth ato që përmbajnë një pjesë të mirë të Omega 3 dhe Omega 6, si: vaji i ullirit, fruta të thata, salmon, troftë, ton.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç është mishi i derrit, mund ta rrisë rrezikun e kancerit në zorrën e trashë.

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.