BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Shëndeti

Disa mënyra efektive për të humbur peshë pas moshës 40-vjeçare

Disa mënyra efektive për të humbur peshë pas moshës

Me moshën vjen një numër i madh i gjërave të mrekullueshme: urtësi, stabilitet, vetë-përmbushje, besim dhe ndjenjë më të thellë ndjeshmërie. Nga ana tjetër, vjen edhe mundësia e një madhësie më të madhe të pantallonave.

Kur jeni gati dyzet, bëhet më e lehtë që të shtoni peshë pa e kuptuar. Gjithashtu bëhet më e vështirë që të hiqen qafe këto pesha shtesë. Kjo për shkak se niveli metabolik ngadalësohet me rritjen e moshës. Pas të 40-ve ju digjni mesatarisht 300 kalori më pak se më parë.

Kjo nuk ka të bëjë aspak me stilin e jetës dhe shëndetin tuaj, por është më shumë çështje moshe. Megjithatë, disa ndryshime të vogla të jetesës mund të ndihmojnë në ruajtjen e linjave dhe humbjen e kileve shtesë pa shumë përpjekje. Këtu janë 8 mënyra që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë efektive nëse jeni në të dyzetat tuaj.

Pirja e ujit është edhe më e rëndësishme kur të plakeni. Trupi zvogëlon masën e muskujve gjë që çon në humbjen e ujit dhe elasticitetit. Pirja e ujit do të ndihmojë për të kapërcyer dehidratimin natyror të trupit. Disa njerëz e zvogëlojnë marrjen e ujit sepse ndihen të fryrë. Ajo që ata nuk kuptojnë është se uji do t’i ndihmojë ato të kapërcejnë ënjtjen për shkak të një arsyeje ose një tjetre.

Megjithëse mund të duket e çuditshme, temperatura e ulët e shtëpisë do të bëjë që ju të humbni peshë edhe kur flini. Arsyeja është se trupi ynë duhet të djegë dhjamin dhe kaloritë për të ruajtur ngrohtësinë.

Gjithashtu, njerëzit kanë tendencë për të humbur peshë më shpejt, nëse marrja e tyre kalori mbetet e njëjtë në dimër dhe në verë.

Qëndrimi zgjuar deri në orët e vona prish normën metabolike. Sa më gjatë të qëndroni zgjuar, aq më shumë do të ndiheni të uritur dhe do të përfundoni duke ngrënë ushqime pas mesnate, gjë e cila duhet të shmanget rreptësisht.

Ushtrimi, gjumi dhe çdo gjë tjetër që mund të keni duhet të qëndroj në të njëjtin model. Mos ngrënia do të shkatërrojë metabolizmin tuaj, ushtrimi i parregullt do të bëjë më shumë dëm sesa mirë dhe gjumi jo i qetë do të shkaktojnë sëmundje serioze.

Sigurohuni që të merrni vitaminat tuaja

Për gratë mbi 30 vjeç, vitaminat shtesë janë një domosdoshmëri absolute. Është e domosdoshme që të përfshihen vitamina B-12, kalcium, magnez, vitaminë D, omega-3 dhe probiotikë në dietë. Këto vitamina duhet të përshkruhen nga një nutritionist me dozë të përshtatshme.

Ka mënyra natyrore për të marrë këto vitamina, për shembull produktet e qumështit janë të pasura me kalcium, bananet janë një burim i shkëlqyer i kaliumit dhe rrezet e diellit bëjnë mrekulli për të rritur nivelin e vitaminës D të trupit.

Mos vendosni një tendosje në shëndetin tuaj fizik, si dhe në mirëqenien emocionale dhe mendore, duke u përpjekur të humbni më shumë peshë sesa jeni në gjendje. Vendosni synime realiste për veten tuaj dhe argëtohuni kur i fitoni ato. Mos harroni të ndërmerrni hapa të vegjël.

Pavarësisht se sa e thjeshtë dhe e praktikueshme mund të duket, disa ushtrime në “YouTube” ose në një aplikacion nuk nënkuptojnë se janë të mira ose të drejta për trupin tuaj. Ushtrimi i gabuar mund të përfundojë duke bërë dëme të pakthyeshme.

Nëse nuk shikoni ndonjë ndryshim, pavarësisht nga integrimi i të gjitha metodave të mësipërme, kjo do të thotë se ekziston një problem më i thellë. Njerëzit me probleme të tiroides dhe mëlçisë kanë vështirësi në humbjen e peshës. Ndërsa ka edhe arsye të tjera, këto dy janë ndër më të zakonshmet.