BREAKING NEWS

Klodiana Lala jep detaje nga shpërthimi me tritol në banesën e Armand Dukës: Një luftë e hapur me Veliajn

Klodiana Lala jep detaje nga shpërthimi me tritol në banesën e
x
BREAKING NEWS

Shpërthimi në banesën e Armand Dukës, vjen reagimi i parë nga Basha

Shpërthimi në banesën e Armand Dukës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

Shtëpisë së Armando Dukës i vihet tritoli, Erion Veliaj: Lëri këto filma tani

Shtëpisë së Armando Dukës i vihet tritoli, Erion Veliaj:
x
BREAKING NEWS

Shpërthim me tritol në shtëpinë e Armando Dukës

Shpërthim me tritol në shtëpinë e Armando Dukës
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta plas deklaratën e fortë, zbulon problemin e madh që ka me ligjin Lulzim Basha: Kjo është arsyeja që ai sot i mban ison “Gruas se Bilalit”

Ilir Meta plas deklaratën e fortë, zbulon problemin e madh që ka
x
BREAKING NEWS

U bë president nga socialistët, a është penduar Ilir Meta? Ja si përgjigjet Presidenti

U bë president nga socialistët, a është penduar Ilir Meta?
x
BREAKING NEWS

Përplasja me politikën, sulmohet faqja zyrtare e Federatës Shqiptare të Futbollit

Përplasja me politikën, sulmohet faqja zyrtare e Federatës
x
BREAKING NEWS

Veliaj kërcënon Dukën me SPAK? Reagon për herë të parë Arben Kraja

Veliaj kërcënon Dukën me SPAK? Reagon për herë të
x

Shëndeti

Disa truke të thjeshta që duhet t'i dini për shëndetin! Si ndikojnë mbulesat e jastëkëve të mëndafshit në lëkurën tuaj

Disa truke të thjeshta që duhet t'i dini për shëndetin!

E vërteta është se ekziston një ndjenjë kaq joshëse dhe njëkohësisht aq romantike në të fjetur në çarçafë mëndafshi dhe jastëkë, saqë nuk krahasohet me asgjë tjetër. Por kjo nuk është arsyeja e vetme pse të famshmit tanë të preferuar dhe profesionistët e bukurisë rekomandojnë jastëkë dhe çarçafë mëndafshi. Faktori i ëmbël dhe i ftohtë është një gjë, por lëkura jonë ka nevojë për mëndafsh për disa arsye.

Mëndafshi është gjëja më e afërt me lëkurën e njeriut. Ai përmban 18 proteina thelbësore që gjenden në lëkurën tonë dhe ka ende të njëjtin pH, duke e bërë atë një aleat të fortë kundër plakjes së parakohshme.

Pëlhura e saj kremoze përmban fibra qelizore të albuminës natyrale, të cilat ndihmojnë në rritjen e rigjenerimit të qelizave, duke mbrojtur kështu lëkurën nga plakja dhe pamja e shurdhër.

Ndryshe nga pambuku (i cili është shumë absorbues), mëndafshi nuk thith lagështi natyrore nga lëkura jonë. Rezultati; Hidratim më i mirë, elasticitet i përmirësuar i lëkurës dhe më pak rrudha. Gjithashtu nuk thith kremin dhe serumin e bukurisë që veshim gjatë natës, duke i lejuar ata të qëndrojnë më gjatë dhe kështu të kenë rezultate më të mira.

Çarçafët e mëndafshit dhe jastëkët e jastëkëve ofrojnë një sipërfaqe më të lëmuar për fytyrën, kështu që ne nuk zgjohemi me shenjat e rrudhave, siç ndodh me pëlhurat e tjera.

Mëndafshi është një rregullator natyral i nxehtësisë, ruan temperaturën e trupit dhe nuk lëshon nxehtësi ose elektricitet statik. Kështu, ndihmon në mbajtjen e nxehtësisë në netët e ftohta dhe na mban të freskët gjatë verës. Prandaj, ne gjithashtu bëjmë një gjumë më të mirë me bukuri.