Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Disa zakone të këqija tuajat që ju dëmtojnë veshkat

Postuar: 24/04/2019 - 17:27

Veshkat kryejnë disa funksione themelore për funksionimin e saktë të trupit tonë. Për këtë arsye duhet të fillojmë të kujdesemi për to. Ato jo vetëm që ndihmojnë për të shpërndarë toksinat në urinë, duke e dëbuar atë nga trupi, por gjithashtu prodhojnë hormone esenciale dhe rregullojnë presionin e gjakut.

Ato gjithashtu marrin pjesë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut në gjak, të domosdoshme për shpërndarjen e oksigjenit në trupin tonë. Mund të shohim probleme të veshkave në rastet e mëposhtme të zgjatura: të vjella, fryma e keqe, ngjyra të ndryshme të urinës, marramendje, kruajtje e lëkurës, probleme të frymëmarrjes, dhimbje të papritura, anemi, lodhje ose ndjenja e të ftohtit. Në këtë rast është e këshillueshme që menjëherë të konsultoheni me mjekun.

Ndërkohë mund të fillojmë të ndihmojmë veshkat duke ndryshuar disa zakone të këqija. Këto janë më të zakonshmet:

Mos merrni lehtë disa sëmundje të zakonshme: madje edhe një ftohje e thjeshtë duhet gjithmonë të trajtohet si duhet, për të ndihmuar sistemin tonë imunitar shumë të vështirë në veshkat.

Shmangni alkoolin: këto pije nuk japin ndonjë të mirë për trupin tonë dhe dëmtojnë veshkat nëse abuzohet, madje deri në një dështim serioz që mund të jetë vdekjeprurës.

Ne gjithashtu kufizojmë konsumin e kafeinës: nga abuzimi i njëjtë mund të lindin probleme të veshkave dhe është vërtetuar se ky kusht lidhet me gurët në veshka në disa raste. Konsumi i moderuar nuk përfshin probleme.

Dhe le të shkojmë ngadalë edhe me përdorimin e ilaçeve të dhimbjes: edhe pse nganjëherë kemi nevojë për to për të lehtësuar vuajtjet fizike, ato mund të jenë të dëmshme për veshkat ose për organe të tjera.

Pini pak ujë: nuk ka asgjë më të gabuar, ne do të duhet të paktën tw konsumojmw 2 litra ujë në ditë për të ndihmuar në dëbimin e toksinave. Pa të, rrjedha e veshkave do të zvogëlohej shumë

Mbani urinën: kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të dëmtimit të veshkave dhe është e keqe, sepse në këtë mënyrë bakteret shpërthen brenda fshikëzës duke shkaktuar infeksione ose më keq.

Konsumoni proteina të tepërta: kjo është një gjë e gabuar, duke pasur parasysh se në të njëjtën kohë rreziku i futjes në sëmundjet e veshkave rritet. Pra, ne e moderojmë konsumin e mishit të kuq në radhë të parë dhe ne kërkojmë një mjek për këshilla se cila është doza e duhur për të bërë në dietën tonë.

Merrni shumë kripë: shumë kripë ka një efekt negativ në presionin e gjakut, krijon probleme në zemër dhe madje edhe mosfunksionim e veshkave.

Flini pak: kurrë mos e nënvlerësoni rëndësinë e pushimit. Me 7-8 orë ne do t’i japim trupit tonë një mundësi për të rimbushur dhe të sigurohemi që indet të riparohen gjatë kësaj kohe kur stresi është i kufizuar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në dietën tonë të përditshme.
 

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgan

Postuar: 22/05/2019 - 09:06

Prej vitesh është debatuar mbi faktin nëse vezët janë të mirë apo të këqija për ty?

Postuar: 21/05/2019 - 23:42

 Të gjithë ju që jeni në një lidhje, duhet të dini të dalloni se kur diçka po shkon keq, dhe