Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Djegie e gradës së parë? Mësoni si ta trajtoni plagën e të përshpejtoni shërimin pa kremra apo ilaçe me produkte natyrale

Postuar: 26/03/2019 - 11:33

Nxjerrja e tavave nga furra, qëndrimi me orë të zgjatura në diell, kontakti me sipërfaqet apo lëngjet e nxehta mund të shkaktojnë djegie të lëkurës.Në varësi të shkallës së djegies, kjo e fundit mund të kërkojë trajtim të specializuar mjekësor, ose të trajtohen në kushte shtëpie. Disa produkte natyrale jo vetëm që mund të përshpejtojnë shërimin , por dhe të ulin rrezikun e inflamacionit ose për infeksion. 

1. Aloe Vera
Aplikoni xhelin e pastër të aloes (direkt nga bima) në lëkurën e djegur dy herë në ditë.
2. Vajrat esenciale
Disa vajra esenciale mund të përdoren si trajtime natyrale për lehtësimin e djegies. Vaji esencial i livandos mund të aplikohet në zonën e djegur tri herë në ditë për të ndihmuar zbutjen e lëkurës së dëmtuar dhe për të përshpejtuar shërimin. Vaji i pemës së çajit mund të përdoret gjithashtu për të ndihmuar në uljen e rrezikut të infeksionit. Për lehtësim dhimbjeje, provoni vajin e mentes.
3. Vitamina E
Vitamina E vepron si një antioksidant i fuqishëm për të ndihmuar lehtësimin e dhimbjes e riparimin e indeve të dëmtuara nga djegia. Përdoreni Vitamina E si xhel dhe aplikojeni direkt në lëkurë. 
4. Zink
Trupi ka nevojë për zink për të riparuar qelizat e dëmtuara dhe shërimi i plagëve të përshpejtohet. Merrni 30 mg zink dy herë në ditë si një ilaç natyral kundër djegies. Shto në dietë ushqime të pasura me zink si spinaqi fara kungull dhe casheës
*Sigurohuni që të pini shumë ujë për të hidratuar organizmin, pas humbjes së lëngjeve. Hani agrume pasi janë të mbushura me Vitamina C. Vitamina C funksionon si një antioksidant shërues që ndihmon në rritjen e sistemit imunitar dhe riparimin e indeve të dëmtuara! David Wolfe

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç është mishi i derrit, mund ta rrisë rrezikun e kancerit në zorrën e trashë.

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.