Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Do habiteni! Ja si reagojnë oktapodët kur marrin ekstazi

Postuar: 19/11/2018 - 08:45

Një studim i ri ka zbuluar se oktapodët bëhen më të afrueshëm dhe përpiqen të përqafojnë njëri-tjetrin nëse marrin ekstazi.

Në revistën “Biologjia aktuale”, studiuesit thanë se droga shkakton të njëjtin efekt si tek njerëzit, ashtu dhe tek krijesat.

 Në rrethana normale, oktapodët janë kafshë të vetmuara që mund të bien pre e njëri-tjetrit pas çiftëzimit.

MDMA (methylenedioxy-methylamphetamine), e njohur edhe si ekstazi, është një ilaç i fuqishëm që ndryshon gjendjen e humorit vetëm nëpërmjet një substance kimike të quajtur serotonin.

Serotonina i bën njerëzit më të shoqërueshëm.

Ndërsa oktapodët janë krijesa inteligjente dhe truri i tyre është fizikisht shumë ndryshe nga ato të njerëzve. Për këtë arsye, studiuesit nuk ishin të sigurt se si do të reagonin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 23:33

Në Shqipëri, marinimi i mishit përpara gatimit, nuk ka qenë proces i njohur masivisht dhe ende për shumicën (pjesën më të madhe) e konsumatorëve të tij, është praktikë e pa zbatueshme.

Postuar: 24/05/2019 - 23:16

 Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilo

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d