Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Do të mahniteni nga rezultati! Pikatorja me uthull molle që “mbyt” infeksionin dhe ju largon çdo dhimbje

Postuar: 25/09/2018 - 11:47

Infeksioni i veshit mund të rezultojë në ndryshime të ndryshme dhe të përhershme në vesh dhe kockat e afërta, nëse trajtimi i duhur nuk bëhet në kohë.
 
Disa nga komplikimet e mundshme janë: Kist në vesh. Forcim i indeve të veshit të mesëm. Dëmtimi në atë pjesë të veshit që ndihmon në ruajtjen e bilancit. Paralizë e fytyrës. Inflamacion në ose rreth trurit. Kullim i vazhdueshëm nga një vrimë në daullen e veshit.
 
UTHULLA, VRASËSJA E INFEKSIONIT TË VESHIT
 
Aciditeti i uthullës së bardhë është toksik për mikroorganizmat që shkaktojnë infeksion dhe dhimbje të veshit.
 
Ajo parandalon rritjen dhe riprodhimin e mikroorganizmave brenda kanalit të veshit.
 
MËNYRA 1: Vendosni 3-4 pika uthull të bardhë ose molle në veshin e infektuar.
 
Përsëriteni 2-3 herë në javë.
 
MËNYRA 2: Në një tas, përzjeni sasi të barabartë uthulle dhe ujë të ngrohtë.
 
Përdorni një pikatore për të pikuar në vesh. Përsëriteni disa herë në ditë.
 
VAJ I PEMËS SË ÇAJIT, ANTIBAKTERIAL NATYRAL PËR VESHIN
Pema e çajit ka veti anti-bakteriale, ndihmon për lehtësimin e dhimbjeve, dhe kurimin e infeksionit.
 
MËNYRA E PËRDORIMIT:Përzieni 3 pika vaj të pemës së çajit, 2 lugë vaj ulliri, dhe 1 lugë çaj uthull molle. Ngrohni përzierjen pak.
 
Përdorni një pikatore për të vënë disa pika në veshin tuaj. Përsëriteni 2-3 herë në ditë.
 
GJETHET E BORZILOKUT, PASTRUES DHE DEZIFEKTANTË
Kjo metodë pastron dhe dezinfekton, duke vrarë bakteret që shkaktojnë infeksionin e veshit.
 
MËNYRA 1: Shtyp disa gjethe borzilok të freskët deri sa të nxirrni lëng prej tyre.
 
Lyeni veshin me lëngun e përfituar. Përsëriteni rregullisht.
 
MËNYRA 2: Përzieni disa pika të vajit të borzilokut me pika të barabarta të vajit të kokosit.
 
Përdorni një top pambuku për aplikim rreth dhe pas veshit. Përsëriteni çdo ditë.
 
HUDHRA UL ENJTJET DHE KRUARJET E VESHIT
Hudhra ka veti anti-bakteriale të cilat ndihmojnë për kurimin e infeksionit të veshit, dhe ajo gjithashtu heq ënjtjet dhe dhimbjet.
 
MËNYRA 1: Grimconi hudhër në një copë të vogël. Vendoseni copën në vesh. Mbajeni për 30 minuta.
 
MËNYRA 2: Vendosni hudhër në një pëlhurë.
 
Shtrydheni deri sa të nxjerr lëng. Hidheni lëngun në vesh.
 
KËSHILLA PËR REDUKTIMIN E INFEKSIONIT TË VESHIT:
Lani duart shpesh, sidomos pas përdorimit të banjos dhe përpara ngrënies.
 
Mësojini fëmijët për të mbuluar gojën gjatë teshtitjes ose kollitjes.
 
Mbani fëmijët larg nga ata të cilët kanë infeksion të veshit.
 
Qëndroni larg duhanit dhe vendet ku pihet duhan.
 
Shmangni biberonat. Ato përhapin baktere që shkaktojnë infeksionin e veshit.
 
Metodat e renditura krahas këtij artikulli (me uthull, hudhër, vaj ulliri, qepë etj) mund të përdoren për të rriturit dhe fëmijët.
 
Një person duhet gjithmonë të përpiqet për të gjetur mënyra natyrale për kurimin e infeksionit të veshit dhe sëmundje të tjera.
 
Nuk ka dyshim, se mjeku do të japë antibiotikë për të marrë ndihmën e menjëhershme. Por, ndonjëherë, këto medikamente mund të çojnë në efekte anësore të rënda.
 
Prandaj, ne po ju sugjerojmë mënyra natyrale, që janë absolutisht natyrale dhe të padëmshme për kurimin e infeksionit dhe dhimbjeve të veshit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 43

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 08/12/2018 - 22:41

Çokollata është ndër produktet që konsumohet më shumë në botë. Pa dallim moshe kjo është ëmbëlsira më e pëlqyer nga të gjithë.
 

Postuar: 08/12/2018 - 22:14

Përgjatë viteve të fundit është rritur shumë numri i personave të cilët janë prekur nga kanceri

Postuar: 08/12/2018 - 21:25

Lëngu i karrotes është një zgjedhje shumë e mirë për ata që duan të bien në peshë, veç kësaj ai ë

Postuar: 08/12/2018 - 19:54

Debati nëse gjuhët e huaja kthjellojnë apo lodhin së koti trurin e njeriut ka vënë përballë lin

Postuar: 08/12/2018 - 17:57

Sipas udhëzimeve më të fundit dietike, rekomandohet që një person duhet të hajë 2,300 miligramë

Postuar: 08/12/2018 - 10:48

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë

Postuar: 07/12/2018 - 23:36

Është një nektar shumë i përdorur në kuzhinë, i pasur me cilësi terapeutike dhe shumë përfitime