Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dobia e jashtëzakonshme e përzierjes së hudhrës me mjaltë (Receta)

Postuar: 19/03/2019 - 18:39

 Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur nëpër kuzhinat e të gjithë botës. Shija dhe aroma e saj e veçantë, harmonizohet me pjesën më të madhe të përbërësve që përdorim në kuzhinë. Por shija e mirë nuk është funksioni i vetëm i saj.

Hudhra është përdorur që nga antikiteti, për efektet e saj të shkëlqyera në organizëm, – shkruan Living. Është provuar tashmë që është e dobishme në luftën kundër infeksioneve të ndryshme, sëmundje kronike etj.

Meritë për fuqitë e saj shëruese ka allicina që gjendet në të e që arrin të mbajë nën kontroll kolesterolin e keq, hipertensionin e shqetësime të tjera kardiovaskulare.

Një mënyrë e mirë për të shfrytëzuar hudhrën është duke e përzier me mjaltë sepse Ii shtohen vlerat dhe efekti. Këto janë të mirat që përftoni nga përzierja e dy përbërësve:

Përmirësoni qarkullimin e gjakut; Ul preisonin në arterie; Mban nën kontroll kolesterolin e keq; Forcon sistemin imunitar; Largon kollën; Përshpejton shërimin në rast ftohje apo gripi

Si përgatitet?

Përzieni 300 gr mjaltë me 10 thelpinj hudhër të prerë në feta, në një enë qelqi me kapak. Lëreni në ambient të errët për 1 javë. Përdoreni për një javë, në mëngjes, nga një lugë të cilën mund ta hidhni në ujë të ngrohtë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç është mishi i derrit, mund ta rrisë rrezikun e kancerit në zorrën e trashë.

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.