Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Doktorët japin urdhër të prerë: Para se të pini kafen, kini parasysh këto gjëra

Postuar: 19/09/2018 - 23:20

Vjen një lajm i mirë për të gjithë adhuruesit e kafesë: Është e mirë për trurin, lëkurën dhe trupin.

Këtu janë 5 arsye të mira (dhe të shëndetshme) për ta pirë kafen:
 
1) Është e pasur me antioksidantë: sipas një studimi të kryer në vitin 2005 nga Universiteti i Scranton, në SHBA, kafja lufton plakjen.
 
2) Aroma e kafes ka aftësinë për të bërë njerëzit të ndjehen më pak të stresuar: Një kërkim i Universitetit Kombëtar në Seul ka shkuar edhe më tej, duke shqyrtuar trurin e minjve nën stres për shkak të mungesës së gjumit, e sipas tyre aroma e kafesë mund të shkaktojë ndryshime në proteinat që shkaktuan këtë stres.
 
3) Kafja mund të zvogëlojë simptomat e sëmundjes së Parkinsonit: Për të mbështetur këtë ekziston një studim i Dr. Ronald Postuma, i cili në vitin 2012 tregoi se si pija ndihmon për të kontrolluar lëvizjet e atyre që vuajnë nga kjo sëmundje.
 
4) Kafja është e mirë për mëlçinë, veçanërisht nëse pini alkool: në këtë rast provimi vjen nga një studim që ka ekzaminuar 125 mijë njerëz, duke ardhur në përfundimin se ata që pijnë të paktën një filxhan kafe në ditë kanë 20% të mundësisë të prekjes nga cirroza e mëlçisë, e cila është patologjia tipike e atyre që konsumojnë alkool të tepërt.
 
5) Pirja e kafe zvogëlon prirjen për të bërë vetëvrasje: Këtë herë Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard, sipas të cilit pirja e 2 deri 4 filxhanë kafeje në ditë ul me 50% rrezikun për vetëvrasje.
 
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2018 - 19:45

 Edhe ushqimet e shëndetshme mund të kthehen në toksike nëse e teproni me konsumimin e tyre. Më poshtë do të gjeni të listuar disa nga ushqimet që mund të kthehen në rrezik nëse i hani më shumë seç duhet.

Postuar: 17/10/2018 - 19:42

Pas shumë eksperimentesh nga dermatologë britanikë, u zbulua se deri në moshën 50-vjeçare, 50% e

Postuar: 17/10/2018 - 19:15

Të përzierat janë vërtet të bezdisshme gjatë shtatzënisë.

Postuar: 17/10/2018 - 18:48

 Mënyra e të ushqyerit është padyshim një nga armët më të forta në përballjen me diabetin.

Postuar: 17/10/2018 - 17:11

Sot dhe ditët në vazhdim mos bëni më vetëm kontrollet rutinë.

Postuar: 17/10/2018 - 11:58

Nëse keni organizuar një festë apo një plan për të marrë një javë relaksimi larg angazhimeve të p