BREAKING NEWS

Çfarë është aplikacioni ku flisnin Rama-McGonigal? Evi Kokalari zbardh detajet: Përdoret nga CIA

Çfarë është aplikacioni ku flisnin Rama-McGonigal? Evi
x
BREAKING NEWS

"McGonigal, djallëzor si Putini", deklarata e fortë e ish-të dashurës së ish-zyrtarit: Tradhtoi FBI-në për para

"McGonigal, djallëzor si Putini", deklarata e fortë e
x
BREAKING NEWS

Rrëfimi ish-të dashurës së McGonigal, Bushati: Dëshmia e sotme tregon që miqësia me Ramën ishte e fortë

Rrëfimi ish-të dashurës së McGonigal, Bushati: Dëshmia
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Shqipëria ka hyrë në historinë drejt bashkimit etnik, është koha jonë

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Shqipëria ka hyrë
x
BREAKING NEWS

"Çantën e mbushur me para", ish-e dashura zbulon se çfarë i tha ish-zyrtari i FBI-së

"Çantën e mbushur me para", ish-e dashura zbulon se
x
BREAKING NEWS

“E nisa e dehur”/ A është penduar? Ish-e dashura e McGonigal rrëfen si fundosi ish-agjentin

“E nisa e dehur”/ A është penduar?  Ish-e dashura e
x
BREAKING NEWS

Çfarë i tregoi FBI-së për Shqipërinë? Ish-e dashura e Mc Gonigal tregohet e prerë në përgjigjen e saj

Çfarë i tregoi FBI-së për Shqipërinë? Ish-e
x
BREAKING NEWS

Serbia po njeh pavarësinë? Komunikata zyrtare po shpërndahet me shpejtësi në rrjet: Republika e Kosovës...(FOTO)

Serbia po njeh pavarësinë? Komunikata zyrtare po shpërndahet me
x

Shëndeti

Doni të ruani formën e mirë? Njihuni me zakonet kryesore të të ushqyerit që rrisin jetëgjatësinë tuaj

Doni të ruani formën e mirë? Njihuni me zakonet kryesore të

Ndërsa plakemi, bëjmë çmos për të qëndruar në formën më të mirë të mundshme, fizikisht dhe mendërisht, në mënyrë që të jetojmë më të shëndetshëm dhe më gjatë. Edhe pse nuk mund të kontrollojmë gjithçka që na ofron jeta, sigurisht që mund të kontrollojmë atë që hamë, gjë që është një faktor i rëndësishëm për jetëgjatësinë.

Hulumtimet e kryera këtë vit përcaktuan se i ashtuquajturi Dieta e jetëgjatësisë ishte një masë e shkëlqyer parandaluese për ruajtjen e shëndetit në pleqëri, raporton “Eat This Not That”.

Ai përfshin pesë zakone ushqimore që ndihmojnë në jetëgjatësinë dhe më poshtë do të zbuloni se për cilën prej tyre po flasim.

Konsumoni sasi të mëdha të karbohidrateve të parafinuara

Në një meta-analizë me shumë grupe me një total prej 432,179 pjesëmarrësish, konsumi i ulët i karbohidrateve me më pak se 40 përqind të energjisë dhe konsumi i lartë i karbohidrateve me më shumë se 70 përqind të energjisë rritën rrezikun e vdekshmërisë krahasuar me marrjen e moderuar të karbohidrateve.

Megjithatë, një dietë normale kalorike për jetëgjatësi, e cila përdor energjinë e futur në trupin tuaj për të ruajtur peshën tuaj trupore, shoqërohet me konsum të moderuar deri në të lartë të karbohidrateve.


Burimet e parafinuara janë ushqime që janë përpunuar minimalisht në krahasim me gjendjen e tyre natyrore. Këto ushqime mund t’i merrni nga drithërat si buka e grurit, orizi kaf dhe quinoa.

Hani proteina nga burimet bimore

Hulumtimi thotë se rreziku i vdekshmërisë ishte 18 për qind më i lartë kur proteinat ose yndyrat me origjinë shtazore zëvendësonin karbohidratet. Megjithatë, rreziku ishte rreth 18 për qind më i ulët kur karbohidratet zëvendësoheshin me proteina bimore ose yndyra.

Dieta me jetëgjatësi nënkupton edhe marrjen e “sasive të mjaftueshme të proteinave” të cilat janë kryesisht me origjinë bimore. Megjithatë, konsumimi i rregullt i proteinave nga ushqimet që përfshijnë ushqim deti gjithashtu punon për të rritur jetëgjatësinë dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj.

Ky lloj i njerëzve shfaq një rrezik më të ulët për vdekshmërinë totale në krahasim me ata që hanë mish. Gjithashtu, një dietë vegane lidhet me një rrezik të reduktuar të kancerit, hipertensionit dhe diabetit në krahasim me një dietë me mish.

Yndyrnat me origjinë bimore për të rritur energjinë

Sipas Klinikës Cleveland, Marrja e Referencës së Yndyrës (DRI) për të rriturit është 20 deri në 35 për qind e totalit të kalorive nga yndyra. Një dietë me jetëgjatësi sugjerohet të përfshijë konsumin e yndyrës që përbën rreth 30 për qind të energjisë, kryesisht nga burimet bimore dhe ato që promovojnë jetëgjatësinë. Burime të shkëlqyera të energjisë bimore përfshijnë fasulet, arrat, farat chia dhe farat e lirit si burime të shkëlqyera të energjisë bimore.

Studimi vërtetoi se ndryshimi i stilit modern të të ushqyerit, i cili kryesisht përmban sasi të mëdha ushqimesh të përpunuara, mish të kuq, produkte qumështi me yndyrë të lartë dhe ushqime me sheqer të lartë – një dietë e pasur me bishtajore, drithëra dhe arra me një konsum të reduktuar të kuq dhe mish i përpunuar, i lidhur me jetëgjatësi më të gjatë.

Hani brenda 11 deri në 12 orë

Sipas rishikimit, studimet që përfshinin njerëzit me obezitet, sindromën metabolike ose diabetin e tipit 2 zakonisht përfitonin nga 8-10 orë ushqim në ditë. Kjo do të ndihmonte në humbjen e peshës ose korrigjimin e dëmtimit ekzistues metabolik.

Megjithatë, periudhat më të gjata ditore të agjërimit që përfshijnë anashkalimin e mëngjesit shoqërohen vazhdimisht me rritje të vdekshmërisë, e cila është veçanërisht e lartë për sëmundjet kardiovaskulare. Për këtë arsye rekomandohet një periudhë ushqyerjeje me një interval ideal prej 11 deri në 12 orë për të shmangur këtë.

Shpejt

Për njerëzit mbi 65 vjeç, ekspertët thonë se një dietë për jetëgjatësi duhet të hartohet për të shmangur kequshqyerjen, për të parandaluar dobësinë dhe sëmundjet që mund të vijnë nga reduktimi i masës kockore ose muskulore ose numri i ulët i qelizave të gjakut.

Ka më shumë prova që agjërimi ndikon në jetëgjatësinë dhe në mënyrë ideale, një dietë jetëgjatësie do të përfshinte një periudhë agjërimi ditore prej 12 deri në 13 orë, e cila është treguar të jetë e sigurt, e realizueshme dhe efektive në shumë studime.