Shëndeti

Doni t'i thoni lamtumirë diabetit, zieni gjethet e kësaj bime i pini dhe do shpëtoni!

Doni t'i thoni lamtumirë diabetit, zieni gjethet e kësaj bime i

Diabeti është një sëmundje që prek shumë njerëz kudo në botë – dhe ndodh kur pankreasi ndalon së prodhuari insulinë ose kur trupi juaj nuk arrin të përdorë siç duhet insulinën në organizëm.

Nëse e injoroni apo nuk e trajtoni, diabeti mund të shkaktojë verbëri, dëmëtime në nerva, mosfunksionim të veshkave,sëmundje në zemër etj. Por çfarë mund të bëjmë për të kuruar diabetin nëse nuk kemi para për mjekim?

E thjeshtë: Pak gjethe mangoje dhe një tenxhere me ujë.

Fillimisht merrni 10 deri në 15 gjethe mangoje të buta, më pas ziejini në një gotë me ujë dhe lërini gjithë natën. Në mëngjes ndrrojeni ujin dhe pijeni me stomakun bosh. Për të patur rezultate më efektive duhet ta përdorni këtë metodë për dy ose tre muaj.

10 Unknown Benefits of Mango Leaves: Dont Throw Them Away! - NDTV Food

Gjithashtu mund t’i thani gjethet në një vend të errët dhe t’i copëtoni. Përdorni gjysmë lugë çaji të kësaj “pudre” të gjetheve dy herë në ditë.