Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Duart dhe këmbët ju mpihen kur bini në gjumë? Kujdes ja nga çfarë rrezikoheni

Postuar: 14/03/2019 - 16:53

Ndjenja e mpiksjes dhe një ndjesi e lehtë e ndjeshmërisë ndodh sepse në një farë mënyre qarkullimi normal i gjakut është pjesërisht i penguar, dhe prandaj edhe furnizimi me oksigjen zvogëlohet, duke na dërguar përsëri ndjenjën e bezdisshme që ndihet, më shpesh në duar dhe gjymtyrë.
 
Për fat të mirë, kjo ndjenjë zhduket kur ndryshojmë pozicionin dhe fillojmë të lëvizim krahët ose këmbët tona. Por nëse ndodh shpesh, duhet të kontaktoni mjekun tuaj, i cili do t’ju këshillojë në testet klinike dhe diagnostikuese.
 
Shkaqet e mpirjes në duar
 
Një nga shkaqet më të zakonshme të ndjeshmërisë në gjymtyrët dhe duart e sipërme është kompresimi i indeve nervore për shkak të pranisë së hernave ose proceseve artroze që prekin rruazën e qafës së mitrës. Është e nevojshme të kryhen ushtrime për të korrigjuar sjelljen dhe mbështeten në recetat e specialistëve mjekësorë siç janë ortopedistët dhe neurologët.
 
Skleroza e shumëfishtë
 
Ne po flasim për një patologji neurovegjetative që shkakton një shkatërrim dhe një humbje të substancës së mielenit në sistemin nervor qendror dhe që shkakton një deficit në transmetimin e impulseve nervore. Demielinacioni më së shpeshti ndikon në disa zona të hemisferës cerebrale, kryesisht ato të prekura nga nervat optikë, tru i vogël dhe palca kurrizore. Ky kusht redukton ndjeshmërinë e gjymtyrëve dhe shkakton ndjenjën e mpirjes.
 
Trombozë venoze
 
Kjo mund të ndikojë në gjymtyrët e sipërme dhe në gjymtyrët e poshtme dhe është për shkak të pranisë së grimcave brenda lumenit venoz që pengon rrjedhën normale të qarkullimit të gjakut duke parandaluar rrjedhjen e oksigjenit tek indet. Ju duhet menjëherë të kontaktoni mjekun ose dhomën më të afërt të urgjencës, në mënyrë që të shmangni pasojat serioze.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 19:14

Kafeja është një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë.Disa mendojnë se qumështi i jep një aromë më të lehtë dhe më të shijshme për kafen e tyre.

Postuar: 21/05/2019 - 18:21

Ushqyerja me gji mund të jetë diçka instiktive dhe mund të duhen vetëm pak gjëra që duhet të mban

Postuar: 21/05/2019 - 15:37

Specat e djegës tani janë në qendër të vëmendjes tek doktorët, për shkak të përfitimeve shëndetës

Postuar: 21/05/2019 - 14:48

Shega përmban një molekulë që quhet urotilina, e cila sipas analizave, rezulton se forcon ndjeshë

Postuar: 21/05/2019 - 12:55

Ndoshta ju keni dëgjuar ndonjëherë për përfitimet e të ngrënit mjaltë, por ju a e dini se çfarë n

Postuar: 21/05/2019 - 10:18

Sindroma e këmbëve të lodhura (RLS) është një çrregullim, i karakterizuar nga një nevojë e fortë

Postuar: 21/05/2019 - 09:59

Variçet janë një nga arsyet kryesore pse femrat nuk veshin funde apo veshje të shkurtra.