BREAKING NEWS

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2 truproja të Berishës

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2
x
BREAKING NEWS

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi agresorin që goditi Berishën, Erzen Breçani rrëfen momentin e ndërhyrjes: Lëvizje të dyshimta u kapën në oborrin e PD-së para protestë, por...

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione të sigurta që tregojnë se...

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”, Jozefina Topalli bën paralajmërimin e fortë: Uroj të reflektojmë, pasi...

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”,
x
BREAKING NEWS

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të PD-së: Ja pse prokuroria ka lëshuar një dokument informal

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka precedentë për plagosje, në momentin e sulmit dyshohet se ka pasur me vete...

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka
x
BREAKING NEWS

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali Berishën, Klodiana Lala zbardh detaje të forta nga biseda e truprojës me autorin

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk ka vend në demokraci, mbështesim...

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk
x

Shëndeti

Duhet të keni shumë kujdes, ja 6 faktorët që rrezikojnë shfaqjen e kancerit

Duhet të keni shumë kujdes, ja 6 faktorët që rrezikojnë

Fondi Botëror i Kërkimit të Kancerit zbuloi se numri i tumoreve të shkaktuara nga “veset” e këqija u rrit 5% midis 2017 dhe 2020. Të paktën 8,000 njerëz më shumë pësuan kancere të parandalueshme në vitin 2020 krahasuar me tre vjet më parë. WCRF tha se 155,000 nga 388,000 raste të kancerit çdo vit mund të shmangen me një shëndet më të mirë.

Gjashtë faktorët kryesorë të rrezikut:

Pirja e duhanit

Pirja e tepërt e alkoolit

Të qenit mbipeshë ose obez

Ushqimi dhe ushqimi i keq

Mungesa e ushtrimeve

Ekspozimi në diell dhe djegia nga dielli

Për të ulur rrezikun e tyre, njerëzit duhet të lënë duhanin dhe pijet alkoolike, të parandalojnë djegien nga dielli, të ndryshojnë ushqimet e shpejta me fruta, perime, arra dhe drithëra të freskëta. Kjo vjen pasi kërkuesit për sëmundjet e kancerit në UK thanë se ndalimi i pirjes së duhanit do të zvogëlonte numrin e vdekjeve nga kanceri në zonat më të varfra.

Një studim zbuloi se nëse askush në Angli nuk pi duhan, atëherë vdekjet nga kanceri të lidhura me privimin do të reduktoheshin nga 27,200 në 16,500.