BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x
BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x

Shëndeti

Duhet të vendosni uthull në sallatën tuaj çdo ditë, ja arsyeja

Duhet të vendosni uthull në sallatën tuaj çdo ditë,

Dy nga vaktet kryesore të ditës, dreka dhe darka, duhet të përmbajnë perime, të gjalla ose të ziera, të cilat do të ofrojnë vitamina thelbësore, elementë gjurmë dhe fibra me pak kalori.

Kjo anë e pjatës sonë mund të bëhet edhe më e shijshme, aromatike dhe më e rëndësishmja, ushqyese duke shtuar uthull! JO, uthulla nuk djeg yndyrë, siç thuhet shpesh, dhe PO, ka kalori minimale (3 kcal për lugë gjelle për uthullën e bardhë).


Zvogëloni madhësinë e stomakut gjatë natës me një truk të thjesht
Le të ndalemi në literaturën e deritanishme për veprimin e saj kundër çrregullimeve metabolike si diabeti, sëmundjet kardiovaskulare dhe obeziteti.

Uthull dhe diabeti


Konsumi i përditshëm i uthullës duket se përmirëson kontrollin e glukozës në gjak dhe insulinës, veçanërisht te njerëzit me predispozicion ose diabetin e zhvilluar tashmë të tipit II. Personat me diabet që konsumuan 30 ml uthull (2 lugë gjelle) para një vakti, kishin një përgjigje më të ulët të glukozës dhe insulinës. deri në 2 orë pas ngrënies së një vakti, në raport me personat që nuk kanë konsumuar uthull. Dhe nëse gjeni sasinë e uthullës për konsum ditor, atëherë mësoni se në një studim tjetër, mjaftonin vetëm 2 lugë çaji (10 ml) në ditë me vaktin kryesor për një kontroll efektiv të glukozës.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se konsumimi i uthullës për 12 javë reduktoi nivelet e glukozës së agjërimit dhe hemoglobinës së glikoziluar (treguesit kryesorë të kontrollit të glukozës në gjak) te njerëzit me predispozicion ndaj diabetit. Prandaj, përveç veprimit të menjëhershëm, uthulla mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të glukozës në afat të mesëm.

Uthull dhe shëndet të zemrës

Uthulla mbron kryesisht nëpërmjet veprimit të saj në kontrollin e glukozës, siç u përmend më lart. Në fund të fundit, si diabeti ashtu edhe rritja e konsumit të karbohidrateve të përpunuara si sheqeri dhe ëmbëlsirat janë lidhur me një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare. Megjithatë, një studim i fundit tregoi se konsumimi i uthullës mund të ulë pak kolesterolin dhe trigliceridet në gjak. Një element i rëndësishëm i uthullës janë vetitë e saj vazodiluese, duke ndihmuar kështu në përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Uthulla balsamike, në veçanti, është e pasur me anthocyanine, një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në përmirësimin e funksionit të endotelit arterial.

Uthulla dhe rregullimi i peshës

Edhe pse miti i djegies së yndyrës qëndron mirë, literatura është e dobët për efektin e uthullës në humbjen e peshës. Mund të mos ketë një efekt të drejtpërdrejtë në peshë, por rrit ndjeshëm ndjenjën e oreksit, sipas një studimi të publikuar në revistën European Journal of Clinical Nutrition. Në këtë studim ndjesia e oreksit u përgjysmua, duke e zhytur bukën në uthull! Sigurisht, mënyra se si e konsumoni uthull luan një rol të rëndësishëm. Nëse e zhytni bukën në uthull, mund të mos ndihmojë në humbjen e peshës. Përkundrazi, ka më shumë mundësi nëse ndiqni udhëzimet e titullit të artikullit, shtoni uthull në sallatën tuaj!