Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

A duhet t’i konsumojmë qepët? Ja në cilat raste duhet të heqim dorë prej tyre

Postuar: 24/09/2018 - 19:34

Qepët janë një nga ushqimet më të diskutueshme tonat. Edhe i dashurojmë për shijen që i japin gatimit a vaktit tonë, por në të njëjtën kohë i trembemi aromës së saj. Si fillim për gjithë adhuruesit e tyre kemi një lajm të mirë. Mund t’i përdorni kudo që nga sallatat tek burgerat dhe shija do të jetë po njësoj.

Gjithsesi, fakti që mund t’i shohim gjithandej nuk e zbeh kuriozitetin e pyetjes: A janë qepët të shëndetshme?

Që ta dini njëherë e mirë, po! Janë të shëndetshme dhe konsumimi i tyre vjen me shumë avantazhe. Niveli i lartë i antioksidantëve ndihmon në uljen e shanseve për kancer dhe mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Përveç kësaj, qepët kanë fuqinë që lehtësojnë dhimbjet dhe ushqejnë bakteret e mira që i duhen trupit.

Rasti i vetëm kur duhet të hiqni dorë nga konsumimi i qepës është nëse vuani nga refluksi i stomakut. Pas super vaktit në të cilin qepa s’duhet të mungojë, duhet vetëm të lani dhëmbët dhe të vazhdoni me planet tuaja.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes