Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

A e dini se çfarë i bën një copë picë organizmit tonë?

Postuar: 11/09/2019 - 19:20

Pica është ndër ushqimet më të mira dhe asgjë nuk mund ta ndryshojë. Por, kjo nuk ashtu. Nutricionistët prej kohësh e kanë klasifikuar si ushqim të shpejtë pasi përmban shumë kalori dhe yndyrë të ngopur.
 
Sipas llogaritjeve, vetëm një copë picë me sallam ose mish të thatë përmban 311 kalori, 13.5 gramë yndyrë (5,5 prej të cilave janë të ngopura) dhe 720 miligramë natrium, transmeton KosovaPress.
 
Ju duhet të dini se çfarë bën në të vërtetë pica në trupin tonë, si reagon trupi ynë pas ngrënies së saj. Kjo u shpjegua nga nutricionistja Sonya Angelone për revistën ‘Cosmopolitan’.
 
0 deri në 10 minuta
 
Pështyma në gojë lëshon enzima që ndihmon tretjen e ushqimit në stomak. Trupi përdor produktet që rezultojnë për lëvizjet e muskujve.
 
10 deri 15 minuta
 
Yndyra nga djathi, sallami dhe shtojcat ngadalësojnë tretjen, por në të vërtetë ndihmojnë trupin të ketë energji më të gjatë. Ata tretin gluten dhe laktozë (nga produktet e qumështit), kështu që ata janë më të ndjeshëm, ndihen të fryrë pasi trupi tret ushqimin dhe lëshon gazra.
 
15 deri në 20 minuta
 
Shumica e karbohidrateve gjatë rrugës janë në rrjedhën e gjakut, dhe pankreasi fillon të sekretojë insulinë për të lejuar që qelizat të thithin sheqerin. Nëse qelizat ushqehen, pasi keni ngrënë secilën pjesë e picës, është më e lartë – ato mund të fillojnë të refuzojnë sheqernat, kështu që nivelet e sheqerit në gjak do të rriten me shpejtësi. Sheqeri i lartë në gjak është një nga fajtorët për sëmundjet kardiovaskulare, dëmtimin e nervave, qarkullimin e dobët dhe infeksionet e ndryshme.
 
30 minuta
 
Acidet në trupin tuaj tretin gjithë yndyrën që hani. Në këtë pikë, yndyrat shpërndahen aty ku duhen. Ose në rrjedhën e gjakut, ku ato kanalizohen përmes mëlçisë në muskuj, ose si energji për punën normale të trupit. Teprica shndërrohet në depozitat e yndyrës.
 
45 deri 60 minuta
 
Yndyra e akumuluar nga ushqimi mund të zvogëlojë rrjedhën e gjakut dhe të rrisë presionin e gjakut, por gjithashtu të stimulojë koagulimin e gjakut, kjo është arsyeja pse njerëzit me probleme të zemrës duhet të mendojnë para se të porosisnin një picë.
 
Salami dhe djathi së bashku me yndyrën gjithashtu sigurojnë disa proteina që stimulojnë serotoninën, hormonin që na bën të flemë.
 
3 deri në 4 orë
 
Në këtë pikë niveli i sheqerit në gjak duhet të kthehet në normale dhe ushqimi të hyjë në fazën e fundit të tretjes, por niveli i yndyrës në gjak mbetet i lartë. Nëse ndodh që të keni uri, sigurohuni që të zgjidhni një sallatë ose fruta.
 
Përfundim:
 
Një copë picë nuk duhet fajësuar për peshën e tepërt, por nëse kjo lloj diete është rutina juaj e përditshme, atëherë mund të prisni të fitoni peshë dhe shumë probleme të tjera shëndetësore.
 
Njerëzit me presion të lartë të gjakut, diabet, sëmundje të zemrës, mbipeshë ose duhanpirësit, ose kushdo që vuan nga disa çështje shëndetësore, duhet ta lënë mënjanë picën e tyre dhe të preferojnë të hanë ushqime vegjetariane ose të paktën më pak yndyrë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 11:36

Thuajse të gjithëve iu ka ndodhur që teksa pastrojnë kungullin i hedhim edhe farat dhe nuk i konsumojmë. Mirëpo diçka e tillë është e gabuar dhe më poshtë sjellim dhjetë arsye se pse duhet ti konsumoni:

Postuar: 23/10/2019 - 08:01

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.

Postuar: 22/10/2019 - 13:14

Të gjithë e kemi pyetur të paktën një herë veten se sa do të arrinin të mbijetonin nëse nuk do të

Postuar: 21/10/2019 - 13:40

Mjeku i famshëm Oz ka zbuluar se çaji me banane është një pije ideale për një gjumë të mirë.

Postuar: 21/10/2019 - 13:18

Aspirina është e njohur për aftësinë e saj për të lehtësuar dhimbjen nga lëndimet e lehta dhe gji

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Postuar: 21/10/2019 - 09:17

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të