BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Shëndeti

E dinit këtë? E thonë shkencëtarët: Të gjithë njerëzit me sy blu kanë...

E dinit këtë? E thonë shkencëtarët: Të gjithë

Njerëzit me sy blu rezultojnë se kanë të gjithë një paraardhës, kjo me siguri do ju bëjë që të mos tërhiqeni më nga fiksimi juaj me sy blu, nëse edhe ju vetë i keni të tillë.

Por, nëse po pyesni se nga erdhën saktësisht këto gjene, sipas një studimi, paraardhësi është një person që ka jetuar rreth 6,000-10,000 vjet më parë.

Sytë blu janë shumë më të rrallë se sytë kafe, dhe tani prevalenca e tyre ka kuptim, pasi shkencëtarët zbuluan se mutacioni gjenetik erdhi nga një qenie njerëzore e njëjtë vite më parë.

Studiuesit janë përpjekur dëshpërimisht të arrijnë në fund të ngjyrës së syve blu, duke studiuar gjenin OCA2, i cili përcakton nivelin e pigmentit kafe në syrin e njeriut, për shumë vite. Por ata kurrë nuk gjetën përgjigjet që kërkonin.

Çdo person me sy blu ka të njëjtin mutacion.

Profesor Eiberg nga Universiteti i Kopenhagen tha: "Ata kanë trashëguar të njëjtin mutacion në ADN-në e tyre".

Edhe pse ka ende shumë më tepër kërkime për t'u bërë, mendohet se mutacioni mund të ishte përhapur kur njerëzit migruan nga Afrika në Evropë, gjë që do të shpjegonte pse vetëm njerëzit me origjinë evropiane kanë sy blu.

Zbulimi u bë në vitin 2008 kur një ekip kërkimor nga Universiteti i Kopenhagen fillimisht gjurmoi mutacionin.