BREAKING NEWS

Sot pretenca për Mediu, Gjykata merr vendimin e papritur për ish-ministrin

Sot pretenca për Mediu, Gjykata merr vendimin e papritur për
x
BREAKING NEWS

“Takoi bashkëpunëtorë në Durrës dhe...”/ Klodiana Lala zbulon lëvizjet e fundit të Vangjush Dakos pak para arrestimit nga SPAK

“Takoi bashkëpunëtorë në Durrës dhe...”/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja e opozitës, kërcënohet Gaz Bardhi: Grupimi paramilitar po hedh në erë PD-në

Thellohet përçarja e opozitës, kërcënohet Gaz Bardhi:
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia
x
BREAKING NEWS

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve
x
BREAKING NEWS

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit te tenderi me vlerë 22 mln lekë, Klodiana Lala zbardh dosjen e plotë që ‘fundosi’ ish-kryebashkiakun Vangjush Dakon

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe anëtarëve që votuan pro dhe kundër hapjes së garës për kreun e PD

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe
x
BREAKING NEWS

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja
x

Shëndeti

E dinit? Ky është zakon i thjeshtë që mund të ndryshojë jetën tuaj

E dinit? Ky është zakon i thjeshtë që mund të

Nëse zgjoheni në mëngjes dhe gjëja e parë që bëni është të pini kafe, atëherë duhet të flasim me ju për një zakon tjetër që mund të merrni. Ekspertët thonë se është mirë ta bëni edhe para se të pini kafe.

Siç do ta keni lexuar disa herë, ka disa mënyra për ta bërë rutinën tuaj të mëngjesit më të shëndetshëm. Ju nuk duhet të anashkaloni disa gjëra të nevojshme si mëngjesi juaj, për shembull. Rutina ideale e mëngjesit është e ndryshme për secilin prej nesh. Megjithatë, sipas shkencëtarëve, ekziston një zakon që mund të përmirësojë jetën tonë të përditshme.

Sipas hulumtimeve, zakoni që do të ndryshojë jetën tonë është të dalim menjëherë në mëngjes. Sidomos për ata që punojnë nga shtëpia, padyshim që do të jetë një ndryshim domethënës. Disa ditë mund të jetë vërtet e vështirë të vishesh për të dalë, por me të vërtetë do t’ju japë një shtysë për pjesën tjetër të ditës.

Në fakt, duket se ne kalojmë 90% të kohës sonë brenda. Kjo nuk lë shumë kohë për të dalë dhe për të korrur të gjitha përfitimet shëndetësore që mund të ofrojë vetëm qëndrimi jashtë. Në veçanti, dalja jashtë brenda orës së parë të zgjimit mund të ndryshojë plotësisht jetën tuaj. Përfitimet shëndetësore variojnë nga të ndiheni më mirë si mendërisht ashtu edhe fizikisht, deri tek të jetuarit më gjatë.

Të qenit jashtë herët ju bën të ndiheni mirë, sipas ekspertëve dhe vigjilent për pjesën tjetër të ditës. Kjo ju bën të lëvizni dhe të jeni më aktiv. Sidomos nëse bëni punë ulur, do t’ju ndihmojë të mos ngjiteni në karrige.

Ideale është që të keni një rutinë të mirë të gjumit dhe në mëngjes të dilni jashtë dhe nëse është e mundur të keni gjysmë ore ekspozim në rrezet e diellit. Nuk po flasim për vrapimin, por mund të ecni, të lexoni një libër ose të dëgjoni podcast-in tuaj të preferuar.