BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani gjerman për të ndryshuar politikën me “dy karrige” të Vuçiçit, këshilltari i Scholz “zbarkon” në rajon, del jashtë loje dhe “Ballkani i Hapur”

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani
x
BREAKING NEWS

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja
x
BREAKING NEWS

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e armëve bërthamore, shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të pavarura të Ukrainës, SHBA e paralajmëron për pasoja katastrofike

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin ka humbur, ne e mundim dhe në luftën bërthamore, ja si duhet të kundërpërgjigjet NATO

Henry Kissinger: Putin  ka humbur, ne e mundim dhe në luftën
x
BREAKING NEWS

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin drejtorët në disa qarqe të rëndësishme të vendit, zbardhen emrat

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin
x

Shëndeti

E kemi të gjithë në shtëpi, ja me çfarë mund t’i luftoni dhimbjet e reumatizmës dhe si ta përdorni

E kemi të gjithë në shtëpi, ja me çfarë mund

Uthulla e mollës perceptohet si një kurë natyrale  kundër shumë sëmundjeve dhe lëndimeve të lëkurës.

Uthulla e mollës përmban shumë vitamina dhe antioksidantë që i vijnë në ndihmë organizmit të shërohet.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ajo rekomandohet veçanërisht për uljen e sheqerit në gjak, kolesterolit dhe dhimbjeve të stomakut.

Së fundmi ka disa studime që tregojnë se uthulla e mollës mund të përdoret me efikasitet edhe kundër reumatizmës dhe artritit.

Si Të Përdorni Uthullën E Mollës Kundër Reumatizmës Dhe Artritit

Mënyra më e zakontë për të përdorur uthullën e mollës kundër artritit është pirja e saj.

Por, duke qenë se uthulla e mollës ka një përmbajtje të lartë acidike, këshillohet që ta tresni në ujë atë dhe më pas ta pini.

Nëse do ta pini tresni dy lugë gjelle uthull molle në një gotë ujë.

Një tjetër mënyrë e rekomanduar është aplikimi i uthullës në lëkurë me pambuk.

Ky trajtim këshillohet të bëhet dy herë në ditë.

Edhe në këtë rast, uthulla rekomandohet të tretet me një vaj bartës siç është vaji ekstra i virgjër i ullirit.

Përzjeni në sasi të barabarta vaj ulliri dhe uthull molle dhe masazhoni vendet ku keni dhimbje.

Masazhet me uthullën e mollës duhet të bëhen jo më gjatë se 30 minuta.

Sipas studimeve mjekësore të cilave u referohet AgroWeb.org, rekomandohet që njerëzit të tregojnë kujdes.

Aplikimet direkt në lëkurë të uthullës së mollës mund të shkaktojnë irritim të lëkurës dhe përkeqësim të inflamacionit.

AgroWeb.org gjithsesi rekomandon që përpara aplikimit të trajtimeve alternative të dhimbjeve të reumatizmës dhe artritit, të konsultoheni me një mjek.

Kurat natyrale të përdorura krahas medikamenteve mund të ofrojnë qetësim të dhimbjeve por nuk zëvendësojnë mjekimet e rekomanduara nga mjeku juaj./AgroWeb.org