BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Shëndeti

E matni tensionin vetëm në njërin krah? Paralajmërojnë kardiologët: Po bëni një gabim të madh

E matni tensionin vetëm në njërin krah? Paralajmërojnë

Më shpesh, tensioni matet në krahun e majtë, atë më afër zemrës, por kardiologët thonë se duhet kontrolluar edhe “gjendja” e krahut tjetër. Dallimet në rezultatet e fituara sigurisht që do të ekzistojnë, por nëse ato tejkalojnë vlera të caktuara, është shenjë alarmi!

Kardiologu Michael Eckerman zbuloi se ndryshimet në presionin e gjakut në krahun e djathtë dhe të majtë mund të tregojnë sëmundje serioze. Sipas tij, pritet një diferencë prej 10-15 mm, por nëse i kalon këto shifra, tashmë është një shenjë paralajmëruese dhe mund të jetë simptomë e disa sëmundjeve të rënda.

Ekerman shpjegoi gjithashtu se presioni mund të jetë i ndryshëm për shkak të ngarkesës së shtuar nga njëra anë, por ka arsye shumë më serioze.

“Ka edhe shkaqe patologjike, si për shembull sindroma muskulare skalenike, kur dëmtohen fibrat muskulore, shfaqet spazma dhe “ngurtësimi” i arteries. Disa tumore beninje dhe malinje mund të çojnë në ngushtim të arterieve, aterosklerozë, depozitim të pllakave të kolesterolit në muret e enëve të gjakut, gjë që ndikon në ndryshimet e presionit të gjakut”, shpjegoi Eckerman.

Ai gjithashtu theksoi se presioni i ndryshëm në duar mund të ndodhë për shkak të anomalive individuale që lidhen me vendndodhjen e arterieve.