Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E pabesueshme/ Mësoni çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani hudhër çdo ditë

Postuar: 22/01/2019 - 14:06

Hudhra është një bimë që secili prej nesh e ka provuar të paktën një herë. Disa e pëlqejnë aq shumë sepse ia shton shijen çdo ushqimi, ndërsa të tjerë nuk e konsumojnë për shkak të erës së fortë që ka. Ky artikull në fakt është për të gjithë ata që nuk e konsumojnë hudhrën: pse do të pyesni ju? Përmes këtij artikulli do të mësoni përfitimet e mëdha që ju sjell konsumimi i hudhrës:

Bëheni më tërheqës

Hudhra i bën meshkujt më tërheqës. Megjithatë, gjithmonë është konsideruar se era e hudhrës dekurajon çdo dëshirë për të komunikuar. Por studimet e fundit tregojnë se ky është një gabim. I vetmi kufizim është se duhet të hani dy thelbinj hudhër, 12 orë përpara një takimi, për t’i bërë përshtypje një gruaje. Shpesh, gratë bëhen të çmendura për aromën e trupit të një burri që ka ngrënë hudhër. Megjithatë, është e vështirë për shkencëtarët të shpjegojnë pse ndodh ky fenomen.

Forcohet sistemi imunitar

Hudhra na mbron nga viruse të ndryshme dhe ftohjet. Shkëncëtarët konfirmojnë se duhet të hahet rregullisht hudhër për të mos u sëmurur gjatë dimrit. Kjo ndodh sepse hudhra ka një mori vitaminash, vajrash të dobishëm dhe aminoacide. Një shënim i rëndësishëm: hudhra duhet të jetë e freskët për t'ju mbrojtur nga sëmundjet.

Tensioni i gjakut stabilizohet

Shtoni hudhër në dietën tuaj nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut. Ai zgjeron enët dhe zvogëlon presionin arterial. Dhimbjet e kokës, si dhe ngarkesa në zemër, do të zhduken së bashku me presionin e lartë të gjakut. Për të kuruar hipertensionin, duhet të hani 4 thelbinj hudhra çdo ditë. Për më tepër, hudhra zvogëlon nivelin e 'kolesterolit të keq' në gjak me 10-15%. Çfarë do të thotë kjo për ne? Rreziku i atakut kardiak zvogëlohet dyfish. Sidoqoftë, mbani në mend se kjo metodë nuk mund të përdoret si terapi e vetme dhe duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të përdorni hudhrën.

Rritet forca

Hudhra e bën zemrën dhe muskujt të punojnë më efektivisht. Nëse luani sport, atëherë konsumi i këtij produkti do të përmirësojë rezultatet tuaja. Në Greqinë e Lashtë, kur askush nuk dinte për doping, sportistët olimpikë ushqeheshin me hudhër, gjë që i bëri ata të vraponin dhe të kryenin qëllimin e vënë më mirë se konkurrentët e tjerë. Për më tepër, ky produkt ishte i dobishëm edhe për njerëzit që nuk ishin të lidhur me sportin, për shkak se zvogëlonte lodhjen, rriste produktivitetin dhe ndihmoi njerëzit të mbijetonin në sezonin e ftohtë.

Flokët dhe lëkura do të përmirësohen

Flokët: Hudhra nxit rritjen e flokëve duke i bërë ato më të gjata dhe më të trashë.

Lëkura: Qelizat përgjegjëse për rinovizimin e lëkurës kanë një reagim pozitiv ndaj hudhrës. 2 thelbinj në ditë janë mjaftueshëm për të për të zhvilluar prodhimin e kolagjenit natyror.

Dhimbja e dhëmbit do të pushojë

Hudhra është e mirë për zgavrën e gojës. Vret mikrobe të dëmshme dhe shëron mishrat e acaruar. Për më tepër, ky produkt i dobishëm zvogëlon rrezikun e dëmtimit të dhëmbëve. Prandaj, nëse filloni të hani hudhër rregullisht, nuk do të keni nevojë ta shihni dentistin tuaj aq shpesh.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/02/2019 - 20:27

 Ka disa arsye të mira për të filluar gjumin lakuriq. Duket e çuditshme, për disa ajo mund të përfaqësojë një traumë, por edhe ekspertët bien dakord që fjetja lakuriq përmirëson cilësinë e gjumit.

Postuar: 19/02/2019 - 18:44

Produktet kozmetike që ne blejmë çdo ditë për pastrimin e fytyrës sigurisht që janë efektive, p

Postuar: 19/02/2019 - 14:20

Është një nga perimet që sjell më shumë freski në gatime.

Postuar: 19/02/2019 - 14:11

Dhimbjet nga kjo sëmundje vijnë për shkak të problemeve të ndryshme shëndetësore, duke i lënë pac

Postuar: 18/02/2019 - 18:58

Të kesh dhëmbë të bardhë është dëshira e shumë njerëzve dhe për ata që nuk i kanë, përpiqen ta ar

Postuar: 18/02/2019 - 18:15

Edhe pse meshkujt vuajnë më shumë nga rënia e flokut, janë vajzat ato që ankohen më shpesh.

Postuar: 18/02/2019 - 17:56

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre.Ata prete