Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E pabesueshme, por e vërtetë/ Studiuesit ngrenë alarmin, konsumimi i qumështit, djathit dhe gjalpit mund të rrisë rrezikun për këtë sëmundje të rëndë

Postuar: 06/11/2019 - 11:15

Konsumimi i shumtë i qumështit mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të prostatës, sipas një studimi të ri. Ekspertët analizuan rezultatet e 47 studimeve që zbuluan lidhjen midis ditës dhe sëmundjes.

Ata gjetën se burrat që hanin rregullisht bulmetin, ishin nga shtatë deri në 76 përqind më shumë të predispozuar ndaj kancerit të prostatës. megjithatë atë, disa kritikë të studimit thanë se ai kishte një sërë ‘dobësish’. Mendohet se ngrënia e sasive të mëdha të qumështit rrit sasinë e faktorit të rritjes në formë të insulinës (IGF) brenda trupit.

Proteina bashkëvepron me qelizat dhe shkakton një “kaskadë reagimesh”, sipas Fondit Botëror të Kërkimit të Kancerit Ndërkombëtar. Sipas studiuesve lidhja midis sëmundjes dhe produkteve të qumështit “mund të jetë për shkak të kalciumit në to.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 18:34

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut.Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë brenda.

Ai është veçanërisht i dobishëm për lëkurën dhe ndihmon në pastrimin dhe ushqimin e saj.

Postuar: 18/11/2019 - 12:37

Ekipi kishte qasje në 3,5 milion seksione të enëve të gjakut si dhe një program të automatizuar q

Postuar: 18/11/2019 - 08:21

Shpesh ose jo, keni ndierë mpirje të këmbëve dhe duarve, por nuk i keni kushtuar rëndësinë e duhu

Postuar: 15/11/2019 - 13:16

Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushq

Postuar: 15/11/2019 - 10:11

Mëngjesi është një nga vaktet kryesore dhe më të rëndësishme të ditës, prandaj, duhet t’i k

Postuar: 15/11/2019 - 09:00

Studimet e reja të cilave u referohet  thonë se marrja e medikamenteve kundër tensionit të g

Postuar: 14/11/2019 - 18:04

Shpesh ose jo, keni ndierë mpirje të këmbëve dhe duarve, por nuk i keni kushtuar rëndësinë e duhu