BREAKING NEWS

“Rama përfundon në burg nëse...”, Spartak Ngjela nxjerr skenarin tronditës, zbulon kush e ka ‘fundosur’ Ilir Metën

“Rama përfundon në burg nëse...”, Spartak Ngjela
x

Shëndeti

E pabesueshme, por e vërtetë/ Studiuesit ngrenë alarmin, konsumimi i qumështit, djathit dhe gjalpit mund të rrisë rrezikun për këtë sëmundje të rëndë

E pabesueshme, por e vërtetë/ Studiuesit ngrenë alarmin,

Konsumimi i shumtë i qumështit mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të prostatës, sipas një studimi të ri. Ekspertët analizuan rezultatet e 47 studimeve që zbuluan lidhjen midis ditës dhe sëmundjes.

Ata gjetën se burrat që hanin rregullisht bulmetin, ishin nga shtatë deri në 76 përqind më shumë të predispozuar ndaj kancerit të prostatës. megjithatë atë, disa kritikë të studimit thanë se ai kishte një sërë ‘dobësish’. Mendohet se ngrënia e sasive të mëdha të qumështit rrit sasinë e faktorit të rritjes në formë të insulinës (IGF) brenda trupit.

Proteina bashkëvepron me qelizat dhe shkakton një “kaskadë reagimesh”, sipas Fondit Botëror të Kërkimit të Kancerit Ndërkombëtar. Sipas studiuesve lidhja midis sëmundjes dhe produkteve të qumështit “mund të jetë për shkak të kalciumit në to.