Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E paskemi ngrënë gabim gjithë jetën/ Këtë ushqim nuk duhet ta konsumojmë më në mëngjes

Postuar: 15/11/2019 - 10:11

Mëngjesi është një nga vaktet kryesore dhe më të rëndësishme të ditës, prandaj, duhet t’i kushtoni rëndësi të madhe asaj se çfarë përgatitni për të ngrënë.

Sipas ekspertëve, ekzistojnë disa ushqime, që nuk janë aspak të mira për t’u ngrënë në mëngjes. Një nga këto ushqime është pikërisht banania.

Shumë njerëz, pretendojnë se bananet janë gjëja e duhur për t’u konsumuar në mëngjes, mirëpo dietologët thonë se kjo nuk është një ide e mirë. Ato i ndryshojnë shumë shpejt vlerat e glukozës në gjak, prandaj kemi luhatje të mëdha emocionale. Gjithashtu bananet nuk mund të metabolizohen shpejt, prandaj sasia e saj ruhet si yndyrë në trup.

Koha më e mirë për t’i konsumuar bananet është 45 minuta pas ushtrimeve fizike intensive, për të plotësuar yndyrën e djegur.

Sipas ekspertëve, ushqimet më të mira për tu ngrënë në mëngjes janë: avokado, tërshërat, vezët dhe domatet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 11:21

Ne duhet të kuptojmë se cila është sëmundja më e frikshme nga popullata. Është një inflamacion akut i meninges, që janë membranat konturuese që rrethojnë palcën kurrizore dhe trurin.

Postuar: 11/12/2019 - 14:28

Hulumtuesit sugjerojnë, që në paketimet e ushqimeve duhet të shkruhet se sa kohë dhe ushtrime fiz

Postuar: 11/12/2019 - 14:26

Shumë persona mund të na e kenë thënë diçka të tillë, por nuk ia kemi vënë veshin.

Postuar: 11/12/2019 - 11:07

Kamomili konsiderohet një bimë e sigurt dhe është përdorur në shumë kultura për shërimin e sëmund

Postuar: 11/12/2019 - 10:43

Mjafton të merrni një enë të madhe dhe ta mbushni me ujë të ngrohtë.

Postuar: 10/12/2019 - 15:12

Shkenca e ka aprovuar që roli i qumështit në shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm.