BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Shëndeti

E shëndetshme për organizmin, por si ta largojmë erën e keqes të gojës kur konsumojmë hudhra

E shëndetshme për organizmin, por si ta largojmë erën e

Hudhra është një ushqim që sjell shumë përfitime për trupin tonë. Vetitë e saj antioksidante, antimykotike dhe antibakteriale janë të njohura që nga kohërat e lashta.

Përveç kësaj, konsumimi i hudhrës ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe përmirëson shëndetin e zemrës.

Megjithatë, për fat të keq, konsumimi i këtij ushqimi shoqërohet me probleme me erën e keqe të gojës që mund të krijojë situata të pakëndshme për shkak të pranisë së disa substancave që thithen në gjak gjatë procesit të tretjes dhe transportohen në mushkëri.

Kjo është arsyeja pse larja e dhëmbëve pas konsumimit të hudhrës nuk është aq e dobishme për largimin e erës së keqe si çamçakëzi apo nenexhiku, problemi nuk është në gojë, por në sistemin tretës, shkruan Novi list.

Çfarë duhet bërë atëherë? Doktoresha Megan Rossi ka ndarë një truk efektiv dhe natyral për të neutralizuar erën e keqe të gojës të shkaktuar nga konsumimi i hudhrës.

Për të zgjidhur problemin, thjesht hani një mollë në të njëjtin vakt.

“Kimikatet bimore (përfshirë kuercetinën) në mollë janë treguar se ndërveprojnë me përbërjet e squfurit në hudhër, duke neutralizuar atë erë të veçantë”, shpjegon Dr. Rossi në postimin e tij.

Por nuk është vetëm molla ajo që ka “fuqi” mbi hudhrën.

Këtu është një listë e ushqimeve që mund të shtohen në pjatat e pasura me hudhër për të neutralizuar erën e atij ushqimi:

-sallate jeshile
-majdanoz
-spinaq

Me pak fjalë, nëse keni ndërmend të shijoni pjata me hudhër ose t’i përgatisni ato për mysafirët, mos harroni të vendosni në tryezë një shportë të bukur me mollë ose t’i shtoni gjellës disa gjethe spinaq ose majdanoz për të parandaluar erën e keqe të gojës.